Polskie wynalazki (polskie sukcesy)

Autorem fryzury „na chłopczycę”, lansowanej przez Coco Chanel był polski fryzjer Antoni Cierplikowski, który czesał też m.in. Marlenę Dietrich, Josephine Baker, Édith Piaf i Brigitte Bardot.

Jako pierwsi na świecie skroplenia tlenu i azotu dokonali Polacy – Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski.

Jako pierwszy na świecie zdobył zimą góry  Mount Everest, Kanczendzongę i Lhotse polski alpinista Krzysztof Wielicki.

Jedną z osób, którym przypisuje się wynalezienie wycieraczki samochodowej jest Polak, Józef Hofmann. Jego projekt wdrożony został do seryjnej produkcji Forda.

Jedną z najwyżej położonych linii kolejowych na świecie, położoną w Peru, wybudował polski inżynier Ernest Malinowski.

Jednym z wynalazców bomby wodorowej był Stanisław Ulam, polski matematyk, absolwent Politechniki Lwowskiej.

Język esperanto opracował Polak Ludwik Zamenhof.

Jordaki Kuparentko polski mechanik i konstruktor pochodzenia rumuńskiego, znalazł się w księdze rekordów Guinnessa jako wynalazca spadochronu ratowniczego oraz pierwszy człowiek na świecie, który przeżył katastrofę lotniczą w 1806 roku, dokonując skoku z jego użyciem.

Lampa naftowa została skonstruowana we Lwowie przez chemika, farmaceutę i przedsiębiorcę Ignacego Łukasiewicza.

Odkrywcą adrenaliny był polski fizjolog, Napoleon Cybulski, który wraz ze swoim asystentem Władysławem Szymonowiczem odkrył hormonalne oddziaływanie rdzenia nadnerczy i wyizolował adrenalinę.

Odkrywcą tlenu był polski alchemik i lekarz Michał Sędziwój.

Pierwszy na świecie wykrywacz min opracowali podczas II wojny światowej Polacy, porucznicy służący w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, Józef Kosacki i Andrzej Garboś.

Pierwszy profesjonalny przenośny magnetofon „Nagra” wynalazł Stefan Kudelski. Polak, urodzony w Warszawie, który wyemigrował z rodziną do Szwajcarii w 1939 roku. Otrzymał za ten wynalazek dwa Oscary.

Pierwszym człowiekiem na świecie, który zdobył zdobył oba bieguny Ziemi w ciągu jednego roku bez pomocy z zewnątrz był polski podróżnik Marek Kamiński.

Pierwszą kobietą na świecie, która zdobyła szczyt góry K2 była polska alpinistka Wanda Rutkiewicz. Była ona też trzecią kobietą na świecie i pierwszą Europejką, która zdobyła Mount Everest.

Popularne patyczki do uszu wynalazł w 1923 roku urodzony w Warszawie Leo Gerstenzang, który wyemigrował do USA w wieku 20 lat.

Polacy są najliczniejsi wśród Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, czyli odznaczenia przyznawanego za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej.

Polski biolog Rudolf Weigl wynalazł pierwszą na świecie skuteczną szczepionkę przeciwko tyfusowi plamistemu.

Polski chemik Filip Neriusz Walter jako pierwszy wydestylował naftę z ropy naftowej i zbadał jej właściwości.

Polski fizyk Mieczysław Wolfke odkrył w 1920 roku podstawy holografii.

Polski inżynier Jan Czochralski opracował w 1916 roku technikę otrzymywania monokryształów, która jest podstawą produkcji mikroprocesorów.

Polski inżynier Kazimierz Gzowski wytyczył i wybudował linię kolejową New York & Erie Railroad biegnącą z Nowego Jorku do rejonu Wielkich Jezior. Kazimierz Gzowski był także twórcą Queen Vitoria Park – parku narodowego na obszarze po kanadyjskiej stronie wodospadu Niagara, a także koordynował konstrukcję 43-kilometrowego Kanału Wellandzkiego, który umożliwiał żeglugę pełnomorskich statków pomiędzy jeziorami Ontario i Erie z pominięciem wodospadu Niagara i zapewniał wszystkim pięciu Wielkim Jeziorom dostęp do Atlantyku.

Polski inżynier Rudolf Gundlach wynalazł peryskop odwracalny.

Polski inżynier i wynalazca Stefan Drzewiecki jako pierwszy zastosował peryskop w okręcie podwodnym.  Stefan Drzewiecki skonstruował też wyrzutnie torped na sprężone powietrze. Był pionierem żeglugi podwodnej i lotnictwa. Był pierwszym naukowcem, który stwierdził, że możliwy jest lot maszyny cięższej od powietrza.

Polski inżynier Wacław Wolski jako pierwszy praktycznie zastosował sprężony gaz do wydobywania ropy naftowej i jako pierwszy na świecie skroplił gazy naftowe.

Pomysłodawczynią prawnego zakazu bicia dzieci była Alice Miller, czyli Alicja Rostowska, urodzona w 1923 roku we Lwowie. Dzięki niej wprowadzono ten zakaz w wielu krajach.

Projekt techniczny rozwiązań dla pojazdu księżycowego dla programu Apollo amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA opracował polski inżynier Stanisław Rogalski.

Najmłodszym w historii zdobywcą biegunów północnego i południowego w ciągu jednego roku i jednocześnie pierwszym niepełnosprawnym, który dokonał takiego wyczynu był Polak Jan Mela.

Semafor kolejowy wynalazł we Francji polski inżynier Jan Józef Baranowski.

Słynna gwiazda kina niemego, Pola Negri, była Polką. Jej prawdziwe nazwisko to Apolonia Chałupiec.

System żyroskopów do bezzałogowych sond kosmicznych Voyager 1 i Voyager 2 opracował polski inżynier i wynalazca, uczestnik Powstania warszawskiego, Jerzy Gryglaszewski.

Szczepionkę na polio, czyli chorobę Heinego-Medina odkrył w 1948 roku, polski uczony Hilary Koprowski.

Twórcą jednego z pierwszych walkie talkie był polski inżynier Henryk Magnuski.

Witaminy odkrył w 1912 roku polski uczony Kazimierz Funk.

Wynalazcą komputera Commodore 64 był Jack Tramiel, czyli Jacek Trzmiel. Polak pochodzenia żydowskiego, urodzony w Łodzi w 1928 roku.

Wynalazcami kamizelki kuloodpornej byli Polacy Jan Szczepanik oraz Kazimierz Żegleń.

Wynalazcą pojazdu Lunar Roving Vehicle, zdolnego do poruszania się po księżycu był polski inżynier Mieczysław Bekker.

Wynalazcą ręcznego kasownika biletów był polski inżynier Jan Józef Baranowski.

Wynalezienie projektora filmowego przypisywane jest 3 osobom, wśród nich jest Polak Kazimierz Prószyński. Swoje urządzenie nazwał Pleografem.

Założyciel firmy kosmetycznej „Max Factor” był Polakiem i nazywał się Maksymilian Faktorowicz.

Założyciel firmy Patek Philippe & Co., produkującej ekskluzywne zegarki nazywał się Antoni Patek i był Polakiem, powstańcem listopadowym odznaczonym Virtuti Militari.

Urodzony w Opolu Werner Ryszard Kichner opracował paliwo lotnicze do lądownika księżycowego Eagle , który brał udział w misji Apollo 11 zakończonej pierwszym lądowaniem człowieka na księżycu.

Dodaj komentarz