Gontarczyk Jolanta
Jolanta Gontarczyk (ur. 1949) – polska socjolog z tytułem doktora, działaczka lewicowa i feministyczna, polityk, radna sejmu Sejmiku Województwa Mazowieckiego, tajny współpracownik SB w okresie PRL (TW Panna).
Żona Andrzeja Gontarczyka (także tajnego współpracownika SB), rozpracowywała m.in. księdza Franciszka Blachnickiego, podejrzewana o zamieszanie w jego śmierć (podanie trucizny) – podejrzewani przez środowisko działaczy ChSWN o współpracę z PRL-owską SB spotkali się z Franciszkiem Blachnickim w dniu jego śmierci. Śledztwo prowadził IPN.
Jej działania doprowadziły do zablokowania działalności wydawniczej ChSWN, upadku drukarni stowarzyszenia i zakończenia jego działalności. W III RP Jolanta Gontarczyk zaangażowała się w ruch feministyczny, była sekretarzem i wiceprzewodniczącą w Demokratycznej Unii Kobiet. Była radną z list SLD, pracowała w rządzie Marka Belki.
Odznaczona przez Aleksandra Kwaśniewskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi. Jako tajny współpracownik SB została zwerbowana w 1977 roku – celem jej i jej męża było rozpracowanie ruchu solidarnościowego w Niemczech (RFN). Dzień po śmierci Franciszka Blachnickiego uciekła wraz z mężem z RFN, z powodu groźby aresztowania przez niemiecki kontrwywiad. W rządzie Leszka Millera była pełnomocniczką d.s. walki z korupcją.
« Powrót do Leksykonu