Strzelno

[ Co warto zobaczyć w Polsce? ]

Polskie województwa

[ dolnośląskie ] [ kujawsko-pomorskie ] [ lubelskie ] [ lubuskie ] [ łódzkie ] [ małopolskie ] [ mazowieckie ]
[ opolskie ] [ podkarpackie ] [ podlaskie ] [ pomorskie ] [ śląskie ] [ świętokrzyskie ]
[ warmińsko-mazurskie ] [ wielkopolskie ] [ zachodniopomorskie ]

Strzelno położone w województwie kujawsko-pomorskim, na pograniczu Kujaw i Wielkopolski. W Strzelnie znajduje się jeden z najważniejszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce. Zespół zabudowań na wzgórzu św. Wojciecha składa się rotundy św. Prokopa i kościoła Świętej Trójcy i Najświętszej Marii Panny. Za fundatora kościoła św. Krzyża czyli rotundy św. Prokopa uważa się Piotra Włostowica, wojewody Bolesława Krzywoustego.

Rotunda św. Prokopa.

Jest to największa romańska świątynia w Polsce zbudowana na planie koła. Ostatnie badania archiwalne wskazują czas ukończenia rotundy i kościoła norbertanek na drugie dziesięciolecie XIII wieku. Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Regularnych Zakonu Premonstratensów zwane norbertankami sprowadził na Kujawy wnuk Piotra Włostowica – Piotr Wszeborowic, wojewoda kujawski z nadania księcia Mieszka Starego.

Te dwa romańskie kościoły zachowały swoją autentyczność, dlatego są tak ważnymi obiektami polskiego średniowiecza. W Strzelnie znajduje się najliczniejszy i najbardziej oryginalny zespół rzeźby romańskiej na terenie Polski. W kościele Świętej Trójcy i Najświętszej Marii Panny, do najcenniejszych należy siedem romańskich kolumn.

Dwie z nich, pokryte płaskorzeźbą figuralną są unikatem europejskim. Oprócz kolumn w Strzelnie zachowały się rzeźbione kolumny tylko w Santiago de Compostela, w katedrze św. Jakuba i w Wenecji, w katedrze św. Marka. Na każdej z kolumn przedstawiono po 18 statycznych postaci – cnoty i przywary. Kolumna po stronie południowej i wschodniej kojarzonej z dobrem przedstawia cnoty, a przywary ta po stronie północnej i zachodniej kojarzonej ze złem i siłami szatana.