Szkwa

Szkwa – rzeka o długości 103 km w północno-wschodniej Polsce w województwie warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Prawy dopływ Narwi. W górnym biegu Rozoga.  Wypływa na zachód od jeziora Świętajno na Pojezierzu Mazurskim i uchodzi powyżej Ostrołęki. Rzeka na większej długości jest uregulowana.

Read more

Radunia

Radunia – rzeka o długości 105 km w województwie pomorskim. Lewy dopływ Mołtawy. Płynie na Pojezierzu Wschodniopomorskim. Główne miejscowości to Żukowo, Pruszcz Gdański. Wypływa z Jeziora Stężyckiego, przepływa jeziora: Raduńskie, Kłodno, Małe i Wielkie Brodno, Ostrzyckie i uchodzi koło wsi Krępiec.

Read more

Pregoła

Pregoła – rzeka o długości 125 km w obwodzie kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Powstaje z połączenia Węgorapy i Pisy (źródła obu rzek w Polsce) oraz Instrucza. Uchodzi do Zalewu Wiślanego. Główny dopływ to Łyna. Przy ujściu – Królewiec.

Read more

Czarna Hańcza

Czarna Hańcza – rzeka o długości 142 km (w Polsce 108 km) w Polsce i na Białorusi. Źródła znajdują się na Pojezierzu Wschodniosuwalskim. Następnie przepływa przez jeziora Hańcza i Wigry. W dolnym biegu skanalizowana i włączona do systemu Kanału Augustowskiego. Uchodzi w pobliżu wsi Warwiszki Białoruskie. Nad Czarną Hańczą znajdują się Suwałki.

Read more

Wisłok

Wisłok – rzeka o długości 205 km w województwie podkarpackim. Lewy dopływ Sanu. Płynie przez Beskid Niski, Pogórze Środkowobeskidzkie do Kotliny Sandomierskiej. Główne miejscowości nad Wisłokiem to Krosno, Strzyżów oraz Rzeszów. Źródła znajdują się w Beskidzie Niskim, na północno-wschodnim stoku góry Kanasiówki. Uchodzi w pobliżu wsi Dębno.

Read more

Myśla

Myśla – rzeka o długości 95 km w województwie lubuskim i zachodniopomorskim. Prawy dopływ Odry. Płynie przez Pojezierze Myśliborskie, Równinę Gorzowską do Doliny Dolnej Odry. Główne miejscowości nad Myślą to: Myślibórz i Dolsk. Wypływa na zachód od Barlinka, przepływa przez kilka jezior, m.in. Jezioro Myśliborskie. Uchodzi w pobliżu Chlewic.

Read more

Widawa

Widawa – rzeka o długości 103 km w województwie wielkopolskim, opolskim, dolnośląskim. Prawy dopływ Odry. Prawy dopływ Odry. Płynie z Wału Trzebnickiego na Nizinę Śląską. Główne miejscowości nad Widawą to Namysłów, Bierutów, Wrocław. Źródła znajdują się na obszarze Wału Trzebnickiego na północny zachód od Sycowa. Uchodzi we Wrocławiu.

Read more

Łupawa

Łupawa – rzeka o długości 98 km w województwie pomorskim. Uchodzi do Morza Bałtyckiego.  Łupawa W górnym biegu Obrowa. Płynie przez wysoczyzny Polanowską i Damnicką oraz Wybrzeże Słowińskie. Wypływa z jeziora Jasień i w dolnym biegu przepływa przez jezioro Gardno. Uchodzi we wsi Rowy.

Read more

Netta

Netta – rzeka o długości 102 km w województwie podlaskim. Prawy dopływ Biebrzy. Inna nazwa Mota. W górnym biegu Rospuda, Kamienna lub Dowspuda. Płynie przez południowo-zachodnią część Pojezierza Zachodniosuwalskiego i Równiny Augustowskiej oraz przez Kotlinę Biebrzańską. Główna miejscowość nad Nettą to Augustów.

Read more
1 2 3 9