Che Guevara

Ernesto Guevara de la Serna, znany powszechnie jako Ernesto Che Guevara, posługujący się pseudonimem Fernando Sacamuelas (ur. w 1928 r., zm. w 1967 w r.), argentyński komunista.

Był jednym z twórców rewolucji na Kubie. Celem siłowego wprowadzenia komunizmu zachwalał „skuteczną nienawiść, która czyni z człowieka efektywną, działającą szybko, selektywnie i bezwzględnie maszynę do zabijania”.

Jest osobiście odpowiedzialny za dziesiątki krwawych zabójstw, gwałtów i tortur – wśród jego ofiar nie brakowało ludzi bezbronnych, w tym kobiet i dzieci. Szacuje się, że łączna liczba ofiar Ernesta Che Guevary (zakatowanych, zamordowanych osobiście lub na jego bezpośrednie polecenie) wynosi około 1700 osób.

Che GuevaraJedno ze zdjęć „Che” stało się symbolem rewolucji komunistycznej, a następnie z powodów bliżej niejasnych zostało ikoną popkultury, obrazkiem znanym m.in. z nadruków na koszulkach. Część osób noszących gadżety z podobizną Che Guevary uważa go za „symbol romantycznego rewolucjonisty”, a część uznaje to po prostu za… „fajny wzór”.

Che Guevara - przeróbka "kultowego" zdjęciaWarto wiedzieć, że romantyczny Che Guevara był zwolennikiem wojny atomowej i żałował, że Sowieci wycofali swoje atomowe pociski z Kuby. „Użylibyśmy ich przeciwko samemu sercu Ameryki, wliczając w to Nowy Jork” – tak zwierzał się gazecie London Daily Worker w listopadzie 1962 roku. – „Pomaszerowalibyśmy ścieżką do zwycięstwa, nawet gdyby miało kosztować to miliony atomowych ofiar. […] Musimy podtrzymywać naszą nienawiść i napędzać ją aż do skurczów”…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *