Kęsy Franciszek

Franciszek Kęsy – ur. 13 listopada 1920 r. w Berlinie, zm. 24 sierpnia 1942 r. w Dreźnie, polski męczennik II wojny światowej, jeden spośród Poznańskiej Piątki. Wychowanek Oratorium Salezjańskiego św. Jana Bosko w Poznaniu. Po wybuchu II wojny światowej włączył się w działalność konspiracyjną.

Należał do organizacji Wojsko Ochotnicze Ziem Zachodnich i został aresztowany przez gestapo 23 września 1940 roku, razem z pozostałymi kolegami z Poznańskiej Piątki: Edwardem Kaźmierskim, Czesławem Jóźwiakiem, Edwardem Klinikiem i Jarogniewem Wojciechowskim. Początkowo przebywał w więzieniu gestapo w Domu Żołnierza, a następnie w niemieckim obozie w Forcie VII w Poznaniu i więzieniu przy ul. Młyńskiej.

W listopadzie 1940 roku trafił do więzienia we Wronkach, a później do więzienia sądowego w Berlinie – Neukölln. Od maja 1941 roku znalazł się w ciężkim więzieniu Zwickau. 1 sierpnia 1942 roku, na całą Poznańską Piątkę wydano wyrok śmierci, na egzekucję oczekiwali w Dreźnie. 24 sierpnia 1942 roku wyrok wykonano poprzez zgilotynowanie. Franciszek Kęsy został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w gronie 108 polskich męczenników 13 czerwca 1999 roku.

Zobacz więcej: Poznańska Piątka.

« Powrót do Leksykonu