Czuchnowski Wojciech

Wojciech Czuchnowski – ur. 4 listopada 1964, polski dziennikarz i publicysta. Studiował filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, lecz przerwał studia na piątym roku. Od 1987 do 1989 roku pracował w niezależnych wydawnictwach w Krakowie. W początku lat 90. pracował dla prawicowych pism, krytykowanych przez „Gazetę Wyborczą” – dzienniku Życie i „Czasie Krakowskim”. „Czas” powstał jako odpowiedź środowisk konserwatywnych na liberalną „Gazetę Wyborczą”.

Zmiana poglądów Wojciecha Czuchnowskiego nastąpiła w 2002 roku, kiedy zaczął pracować w „Gazecie Wyborczej”. W 2003 roku została wydana książka Czuchnowskiego „Blizna”. Proces kurii krakowskiej 1953″, krytykowana przez historyków za przeinaczanie faktów i błędne interpretacje. Wojciech Czuchnowski stał się głównym przedstawicielem antylustracyjnej frakcji w „Gazecie Wyborczej”. Opublikował tzw. listę Wildsteina, stwarzając wokół tej sprawy atmosferę, która doprowadziła do zwolnienia Bronisława Wildsteina z dziennika Rzeczpospolita. W 2006 roku przyznał, że w latach 90. współpracował z szefem MSW Antonim Macierewiczem.

Wraz z Agnieszką Kublik angażował się w tropienie „przestępstw prawicy”, atakując głównie CBA, gdy jego szefem był Mariusz Kamiński. Opisywał katastrofę smoleńską, między innymi w artykule „Awantura przed Smoleńskiem?”, który ukazał się w Gazecie Wyborczej i opisywał fałszywą sytuację, w której jeden z oficerów BOR słyszał jak gen. Andrzej Błasik, w wulgarnych słowach zwymyślał dowódcę załogi TU – 154M kpt. Arkadiusza Protasiuka.

« Powrót do Leksykonu