Kublik Agnieszka

Agnieszka Kublik – polska dziennikarka związana z Gazetą Wyborczą. Pod koniec lat 80. skończyła socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. W czasach PRL pracowała w powołanym przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego Centrum Badania Opinii Społecznej, którym kierował ojciec Roberta Kwiatkowskiego (w latach 1998 – 2004 prezes Zarządu TVP S.A.), płk. Stanisław Kwiatkowski. W Gazecie Wyborczej pracuje od 1990 roku.

Zasłynęła cyklem wywiadów „Dwie na jednego” przeprowadzanych wspólnie z Moniką Olejnik. W lutym 2001 roku przeprowadziły w tym cyklu wywiad z Adamem Michnikiem, w którym padło pytanie: „Czy generał Kiszczak jest dla pana człowiekiem honoru?”.  W swoich artykułach zajmowała się tzw. „przestępstwami prawicy”, atakowała Centralne Biuro Antykorupcyjne w czasach gdy jego szefem był Mariusz Kamiński.

Razem z Wojciechem Czuchnowskim angażowała się w opisywanie katastrofy smoleńskiej.  Była jedną z autorek tekstuAwantura przed Smoleńskiem?”, który ukazał się w Gazecie Wyborczej i opisywał sytuację, w której jeden z oficerów BOR słyszał jak gen. Andrzej Błasik, w wulgarnych słowach zwymyślał dowódcę załogi TU – 154M kpt. Arkadiusza Protasiuka. Okazało się, że cała sytuacja jest zmyślona i istnieje nagranie, które dementuje tę sprawę. Była współautorem tekstu o rzekomych naciskach śp. Lecha Kaczyńskiego na pilotów TU – 154M.

« Powrót do Leksykonu