Baśń stołu dębowego

„Baśń stołu dębowego” Zdzisław Bernacki„Baśń stołu dębowego” Zdzisława Biernackiego to rymowany poemat wołyński napisany dziesięciozgłoskowcem. „Należy do tych utworów, o których powiedzieć można, jak o wierszach Feliksa Konarskiego Ref-Rena, autora Czerwonych maków na Monte Cassino, że są sercem pisane” – pisze w okładkowej recenzji dr Zbigniew Bitka.

„Zwykle adresatem baśni, jako gatunku literackiego, jest odbiorca młody, a nawet bardzo młody. Baśniowa alegoria Bernackiego nie wpisuje się jednak w magiczną rzeczywistość literatury dziecięcej – jej wymowa i zakres obejmują horyzont idei rozpiętych między archetypem początku – animizowanego i personalizowanego drzewa, dębu, później zaś stołu – będącego długowiecznym świadkiem naszych polskich, wspaniałych i dumnych dziejów – oraz ich, dziejów, jakiegoś końca, z jego apokaliptycznym, piekielnym doświadczeniem” – czytamy.

„Piękno kresowej, wołyńskiej przyrody, jej wrażliwe, poetyckie opisy; dobro – czuła pamięć ludzi i ich miłości – kontrastowane są obrazowaniem okrutnych wydarzeń, w których uczestniczy stół stary… mocarz. Leśne echa powstań i pogromów, pieśni modlitwy i prace, nadzieje i cierpienia – świadectwa prawdy o polskiej historii – splatają się w poemacie Bernackiego w pełną uroku i ekspresji opowieść – w jeszcze jedną alegorię ku czci Świętej miłości kochanej ojczyzny” – kończy dr Bitka.

Poemat wydany został w formie papierowej oraz audiobooka w 2013 roku, staraniem Opolskiego Stowarzyszenia Pamięci Narodowej. Wcześniej, od 2008 roku, „Baśń…”  dostępna była jedynie na stronie internetowej OSPN, a napisana została przed rokiem 2003.

Autor tekstu: Zdzisław Biernacki
Audiobook czyta: Waldemar Kotas
Realizacja: Mirosław Kopyto
Czas trwania: 61 minut