Głuszyca

[ Co warto zobaczyć w Polsce? ]

Polskie województwa

[ dolnośląskie ] [ kujawsko-pomorskie ] [ lubelskie ] [ lubuskie ] [ łódzkie ] [ małopolskie ] [ mazowieckie ]
[ opolskie ] [ podkarpackie ] [ podlaskie ] [ pomorskie ] [ śląskie ] [ świętokrzyskie ]
[ warmińsko-mazurskie ] [ wielkopolskie ] [ zachodniopomorskie ]

Miasto Głuszyca położone jest w województwie dolnośląskim, w kotlinie pomiędzy Górami Sowimi a Górami Kamiennymi w Sudetach Środkowych. Głuszyca znajduje się na trasie najbardziej malowniczej linii kolejowej w Polsce – numer 286 z Wałbrzycha do Kłodzka. Powstanie Głuszycy mogło być związane z zamkiem na Rogowcu, budowanym przez księcia jaworskiego Bolka I. Wieś pod ówczesną nazwą Wustendorf należała bowiem do dóbr zamkowych.

Na początku XVI wieku wieś weszła w skład dóbr Hochbergów. W XVIII wieku w Głuszycy zaczęło rozwijać się tkactwo chałupnicze, które stało się podstawowym zajęciem mieszkańców. W 1768 roku powstała tutaj największa i najnowocześniejsza w Sudetach wykańczalnia płótna, która stała się podstawą rozwoju przemysłu włókienniczego w miejscowości. W drugiej połowie XIX wieku Głuszyca stała się również letniskiem i miejscowością turystyczną stanowiącą punkt wyjścia w Góry Suche i Sowie.

Podczas II wojny światowej Głuszyca znalazła się w rejonie budowy kompleksu Riese w Górach Sowich. Funkcjonowała tu wtedy filia niemieckiego obozu koncentracyjnego Groß-Rosen dla więźniów i robotników przymusowych zatrudnionych do budowy kompleksu Riese.

Zobacz więcej: Góry Sowie.

Kamieniołom w Głuszycy.

W mieście warto zobaczyć tzw. pałac fabrykanta, który powstał w 1894 roku, a w którego ogrodzie znajduje się ogródek jordanowski. Ciekawy jest też drewniano-murowany, wybudowany w 1784 roku zajazd „Pod Jeleniem”.

Atrakcją Głuszycy jest też kamieniołom, określany potocznie nazwą „Kamyki”. Kamieniołom melafiru, jest nieczynny od lat 70-tych XX wieku, leży poza terenami chronionymi, na wysokości 585 m.n.p.m.

Jest to długie na ponad 500 m wyrobisko zalane wodą z położonymi nad brzegiem akwenu 100 metrowymi skalnymi ścianami, co sprawia, że jest to miejsce niezwykle urokliwe. Jezioro jest łatwo dostępne w miejscu, gdzie znajduje się rozległa polana, wykorzystywana przez amatorów kąpieli i wędkarzy.

W okolicach Głuszycy przygotowane zostało 150 km tras rowerowych. Biegną one głównie górskimi drogami i ścieżkami, a ich walory doceniają nawet zawodowcy. Od 2005 roku Głuszyca jest miastem etapowym międzynarodowego wyścigu na rowerach górskich Bike Challenge. Trasy rowerowe prowadzą także w okolice ruin średniowiecznego zamku Rogowiec, najwyżej położonego zamku w Polsce oraz otaczają jeden z najwyższych szczytów Sudetów Środkowych – Waligórę (936 m n.p.m.).

Ruiny kamiennego zamku Rogowiec z końca XIII wieku położone są w północnej części Gór Suchych na zachód od wioski Grzmiąca, na wzgórzu Rogowiec wznoszącym się 870 m n.p.m., co sprawia, że jest to najwyżej położony zamek w Polsce. Murowany zamek nakazał zbudować książę Bolko I. Zamek składał się z zamku górnego, międzymurza, zamku dolnego oraz dziedzińca wewnątrz zamkowego. W początkach XVI wieku okoliczne dobra wraz z ruinami zamku nabył hrabia von Hochberg, pan na zamku Książ.

Do dzisiejszych czasów zachowane relikty książęcego zamku składają się z fragmentów murów obwodowych, nikłych pozostałości po basztach oraz fragmentu cylindrycznej wieży o wysokości około 3 metrów. Ze szczytu wzgórza, na którym stoi zamek Rogowiec roztacza się szeroka panorama. Na wschodzie i północnym wschodzie widać Góry Sowie, na północy Góry Wałbrzyskie, na zachodzie i południu Góry Kamienne.

Głuszyca jest doskonałym miejscem do uprawiania wielu sportów narciarstwo biegowe, narciarstwo zjazdowe, wspinaczka po lodospadach, paralotniarstwo, turystyka konna. We wsiach letniskowych gminy Głuszyca znajdują się liczne gospodarstwa agroturystyczne, które zapraszają do całorocznego wypoczynku i oferują udogodnienia dla rodzin z dziećmi. Atrakcyjne położenie Głuszycy i oznakowanie szlaków turystycznych zachęcają też do uprawiania pieszej turystyki górskiej.