Piechowice

[ Co warto zobaczyć w Polsce? ]

Polskie województwa

[ dolnośląskie ] [ kujawsko-pomorskie ] [ lubelskie ] [ lubuskie ] [ łódzkie ] [ małopolskie ] [ mazowieckie ]
[ opolskie ] [ podkarpackie ] [ podlaskie ] [ pomorskie ] [ śląskie ] [ świętokrzyskie ]
[ warmińsko-mazurskie ] [ wielkopolskie ] [ zachodniopomorskie ]

Piechowice leżą w województwie dolnośląskim, nad Kamienną, niewielką rzeką dorzecza Odry, dopływem Bobru oraz uchodzącym doń w Piechowicach dopływem – Małą Kamienną. Powstanie Piechowic wiąże się z Hansem Paterem, który na początku XIV wieku zbudował tutaj młyn. Piechowice w herbie miasta mjaą koło młyńskie. Podobnie jak w sąsiedniej Szklarskiej Porębie, rozwinęły się tutaj tradycje szklarskie.

W Piechowicach funkcjonuje huta szkła Julia, ręcznie produkująca szkło kryształowe znane na całym świecie. Zakład powstał w 1866 roku, wybudowany przez Friedricha Wilhelma Heckerta. Specjalizował się w w obróbce części do żyrandoli i wytwarzaniu luster kryształowych. Pod koniec XIX wieku uruchomione zostają piece hutnicze i Piechowicka huta stała się konkurentem słynnej Josephine ze Szklarskiej Poręby.

W 1923 roku nastąpiła fuzja obu zakładów oraz firmy Kynast Kristal Neumann & Staebe w Sobieszowie, zawiązując spółkę akcyjną z marką handlową Josephine. Przedsiębiorstwo zatrudniało 1400 robotników oraz urzędników i wkrótce podjęło wiodącą rolę w Niemczech jako wytwórca luksusowych przedmiotów. Po II wojnie światowej, gdy Śląsk przypadł Polsce, huta produkowała nadal pod nazwą Jospehine.

W latach 50-tych dawni właściciele huty Schaffgotschowie wytoczyli proces polskim władzom administracyjnym o nieprawne użycie miana Josephine, w następstwie czego nazwa huty została zmieniona na „Julię”. Huta Szkła Julia w Szklarskiej Porębie została zamknięta w 1992 roku, jednak fabryka szkła w Piechowicach działała nadal pod tą nazwą.

Huta w Piechowicach została zakupiona w 2006 roku przez rodzinną firmę. Obecnie wyroby szklane są tu produkowane przy użyciu tradycyjnych metod. Hutę „Julia” w Piechowicach można zwiedzać, a turyści mogą podziwiać ręczny proces produkcji oraz uczestniczyć w warsztatach, gdzie poznają tajniki sztuki szklarskiej.

Piechowice to też jeden z ośrodków aktywnej turystyki. Na terenie gminy przebiega wiele szlaków turystycznych PTTK i ścieżek rowerowych, a granicach miasta znajduje się Wodospad Szklarki oraz Śnieżne Kotły.

Zobacz więcej: Karkonosze.