Marzyli tylko o wolnej Polsce (2014)

Film "Marzyli tylko o wolnej Polsce"Film „Marzyli tylko o wolnej Polsce” został zrealizowany w 2014 roku przez Pawła Chruszcza, działacza Fundacji im. Bolesława Chrobrego i mieszkańca Głogowa. Opowiada o historii podziemia antykomunistycznego, działającego w latach 1945-1949 na terenie powiatu głogowskiego i Głogowa.

Pomysł filmu powstał w 2013 roku, podczas odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej Żołnierzom Wyklętym, której pomysłodawcami byli członkowie Fundacji Bolesława Chrobrego.

Głównymi bohaterami filmuŻołnierze Wyklęci Zdzisław Ściernicki pseudonim „Lis” i jego dowódca Marian Rączka pseudonim „Kościuszko”. Grupa, do której należeli nie prowadziła ożywionej działalności konspiracyjnej, jej działania były przede wszystkim nastawione na obronę dobrego imienia AK. Gromadzili też broń by w razie potrzeby stanąć do walki z komunistami.

Gdy w 1947 roku Zdzisław Ściernicki mając nadzieję na normalne życie stawił się przed komisją amnestyjną, represje wobec niego nasiliły się. Żołnierz AK traktowany był jak wróg ludu i bandyta. Sytuacja zmusiła go do wznowienia działalności konspiracyjnej, która nasiliła się w 1949 roku, po przybyciu por. Mariana Rączki do Głogowa. O tamtych wydarzeniach opowiada 88-letni bohater filmu Zdzisław Ściernicki.

Czas trwania: 55 minut