Hiszpanka (2015)

Film - HiszpankaFilm „Hiszpanka” w reżyserii Łukasza Barczyka to film, w którym historia Powstania wielkopolskiego miesza się z magią. Film został nakręcony z ogromnym rozmachem i rekordowym budżetem 24 milionów złotych. Opowiada o o grupie poznańskich spirytystów, którzy u schyłku I wojny światowej regularnie spotykają się na seansach prowadzonych przez medium. Podczas jednej z takich sesji nasi bohaterowie odkrywają, że narodowy przywódca, premier Ignacy Jan Paderewski znajduje się w ogromnym niebezpieczeństwie, i przy pomocy nie do końca konwencjonalnych metod próbują na odległość ocalić mu życie.

Ma im to umożliwić przechowywana z ogromną atencją pamiątka po wieczorze spędzonym z premierem, którą jest należąca do niego podwiązka z monogramem. Paderewski może paść ofiarą mentalnego ataku wyjątkowo silnego medium – diabolicznego doktora Abuse. Bohaterowie łączą wszystkie siły, żeby odnaleźć doktora Rudolfa Funka, odwiecznego rywala utalentowanego spirytysty.

Cały wątek powstańczy koncentruje się głównie w ostatniej scenie, w której przed Hotel Bazar nadciągają tłumy poznaniaków, aby wysłuchać pokrzepiającego przemówienia premiera Paderewskiego. Samo Powstanie pozostaje dość odległym tłem dla pierwszoplanowych wydarzeń.

Data premiery: 21 stycznia 2015 roku

Czas trwania: 110 minut

Reżyseria: Łukasz Barczyk

W filmie wystąpili:

Crispin Glover – doktor Manfred Abuse
Artur Krajewski – doktor Rudolf (Kazimierz) Funk
Florence Thomassin – Anne Besaint
Jan Frycz – Ignacy Jan Paderewski
Jakub Gierszał – Krystian Ceglarski
Patrycja Ziółkowska – Wanda Rostowska
Karl Markovics – Inspektor Schreck
Sandra Korzeniak – Pani Malicka
Bruce Glover – Kubryk
Tomasz Kowalski – Pułkownik Wiktor Pniewski
Jan Peszek – Tytus Ceglarski
Jack Recknitz – Tiedemann
Thomas Schweiberer – Porucznik Fischer
Piotr Głowacki – Mieczysław Paluch; Pulkowski
Agnieszka Podsiadlik – Helena Paderewska

Zobacz zwiastun filmu: