Miasto 44 (2014)

Film Miasto 44Przygotowania do filmuMiasto 44” w reżyserii Jana Komasy trwały 8 lat. Produkcja miała być w zamyśle pierwszym filmem fabularnym w całości poświęconym tematyce Powstania warszawskiego od czasów filmu „Kanał” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Twórcy filmu przed produkcją konsultowali jego scenariusz z weteranami Powstania warszawskiego. Film opowiada historię młodego chłopaka, Stefana Zawadzkiego, który po śmierci ojca postanawia dołączyć do Powstania warszawskiego.

Jak mówił współautor scenariusza i reżyser Jan Komasa: „Ten scenariusz to przede wszystkim uczuciowy trójkąt. Chłopak nazywa się Stefan, dziewczyny Kama i Biedronka. Obserwujemy, co się dzieje z nimi i z ich przyjaciółmi przy Zgrupowaniu Radosław, które ruszyło z Woli, a potem przeszło przez miasto i skończyło działania na Czerniakowie.”

Miasto 44” to projekt filmowy o niespotykanym w Polsce rozmachu scenograficznym, kostiumowym i wizualnym. Konsultantem do spraw efektów specjalnych był wybitny hollywoodzki specjalista Richard Bain, który wcześniej współpracował z takimi wizjonerami kina, jak Christopher Nolan, Peter Jackson oraz Terry Gilliam i ma w dorobku efekty do światowych hitów, między innymi: „Casino Royale”, „Incepcji”, „King Konga” i „Nędzników”. Przez plan przewinęło się ponad 3 000 statystów. Budową imponujących dekoracji zajęło się 10 odrębnych ekip, które do zainscenizowania zniszczonego miasta użyły 5 000 ton gruzu. Obsada została wybrana w serii ogólnopolskich castingów, w których wzięło udział ponad 7 000 osób.

Opis za oficjalną stroną filmu: http://miasto44.pl/

Data premiery: 19 września 2014 roku

Czas trwania: 130 minut

Reżyseria: Jan Komasa

Scenariusz: Jan Komasa, Maciej Pisuk

W filmie wystąpili:

Józef Pawłowski – Stefan Zawadzki, powstaniec
Zofia Wichłacz – Alicja „Biedronka”, sanitariuszka
Anna Próchniak – Kama, łączniczka
Maurycy Popiel – Góral
Antoni Królikowski – Beksa, powstaniec, przyjaciel Stefana
Karolina Staniec– Beata, sanitariuszka
Filip Gurłacz – Rogal
Tomasz Schuchardt – Kobra, dowódca oddziału
Michał Mikołajczak – Aleksander
Jaśmina Polak – Ewa
Michał Żurawski – „Czarny”
Michał Meyer – „Pająk”
Grzegorz Daukszewicz – „Miki”
Piotr Biedroń – „Joe”
Jan Kowalewski – Adam
Monika Kwiatkowska – Hanna Zawadzka, matka Stefana i Jasia
Filip Szczepkowski – Jaś, brat Stefana

Zwiastun filmuMiasto 44”: