Obława

"Obława"Druga wojna światowa, Polska pod niemiecką okupacją. Kapral Wydra, żołnierz partyzanckiego oddziału, zmaga się nie tylko z Niemcami i polskimi zdrajcami, ale także z własną przeszłością.

Główny bohater to partyzancki cyngiel, który wykonuje wyroki AK na lokalnych kolaborantach i schwytanych Niemcach. Kapral Wydra (Marcin Dorociński) nie zadaje pytań swoim dowódcom. Zabiera delikwenta na spacer i pociąga za spust. Dla niego liczy się przede wszystkim dobrze wykonany rozkaz, który zgodnie z prawem Polskiego Państwa Podziemnego jest konieczny w walce o wolność.

Oddział Wydry stacjonuje w lesie, w przyciasnych lepiankach, na granicy głodu. Kolejne zlecenie Wydry to wioskowy kolaborant, właściciel młyna, Kondolewicz (Maciej Stuhr). Okazuje się, że panowie znają się sprzed wojny… Za sprawą montażu licznych retrospekcji i różnych punktów widzenia „Obława” staje się wielogłosową opowieścią. Wojenna relacja egzekutora zostaje potraktowana jedynie jako punkt wyjścia historii, w której każde wspomnienie ma takie samo znaczenie.

FilmWeb: http://www.filmweb.pl/film/Obława-2012