Amato Giuliano

Giuliano Amato (ur. 13 maja 1938 w Turynie) – włoski prawnik i polityk, dwukrotny premier Włoch, minister w kilku rządach, wieloletni parlamentarzysta, współautor traktatu lizbońskiego.

Absolwent prawa na Uniwersytecie w Pizie, studiował także w USA na Columbia University. Pracował jako wykładowca akademicki w Perugii, Florencji i w Rzymie, gdzie był profesorem. Autor wielu publikacji naukowych i książek z dziedziny prawa, administracji oraz ekonomii. Polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej, parlamentarzysta z ramienia tej partii, wicepremier i minister skarbu, następnie od 1989 roku minister skarbu. Podczas swoich rządów na stanowisku premiera dwa razy zdewaluował włoską walutę. Zamieszany w potężną aferę Tangentopoli, nie postawiono mu zarzutów, krytykowany za blokowanie postępowań antykorupcyjnych.

Złożył dymisję na skutek fali protestów ulicznych i konfliktu z ówczesnym prezydentem Włoch, Oscarem Luigim Scalfaro. W 1998 roku powrócił do aktywnej polityki, był ministrem skarbu i do 2001 roku premierem. Następnie został senatorem i wiceprzewodniczącym Konwentu Europejskiego, gdzie pracował nad zapisami traktatu lizbońskiego. Pełnił jeszcze funkcję ministra spraw wewnętrznych w rządzie Romano Prodiego, w 2008 roku zrezygnował z polityki i powrócił do pracy naukowej.

« Powrót do Leksykonu