Fogg Mieczysław

Mieczysław Fogg – ur. 30 maja 1901 r. w Warszawie, zm. 3 września 1990 r. w Warszawie), polski piosenkarz śpiewający barytonem lirycznym, którego kariera artystyczna rozpoczęła się w okresie międzywojennym i trwała przez kilka dziesięcioleci po zakończeniu II wojny światowej. Jego najbardziej znane utwory to: „Tango milonga”, „To ostatnia niedziela”, „Jesienne róże”, „Pierwszy siwy włos”, „Mały biały domek”, „Już nigdy”.

Był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej w 1920, gdzie został ranny na froncie. Debiut Mieczysława Fogga jako piosenkarza miał miejsce w 1928 r. w Chórze Dana na scenie warszawskiego teatrzyku „Qui Pro Quo”. Ze sceną tą związany był do 1931 r., następnie występował na scenach „Banda”, „Rex”, „Polonia”, „Cyrulik Warszawski”, „Wielka Rewia”, „Małe Qui Pro Quo” i „Tip Top”. Dla firmy fonograficznej „Odeon” nagrywał 100-150 piosenek rocznie.

Lata okupacji niemieckiej spędził w Warszawie. Występował, za zgodą władz Podziemnej Polski, w kawiarniach dostępnych polskiej publiczności. Pomagał też ukrywać się Żydom. Brał udział w Powstaniu warszawskim jako żołnierz AK, a jego zadaniem było podtrzymywanie na duchu powstańców i mieszkańców Warszawy – śpiewał w szpitalach, na barykadach i w schronach. Brał udział w powstaniu jako starszy strzelec I Batalionu Szturmowego „Odwet”. Jego powstańcza opaska znajduje się w Muzeum Powstania Warszawskiego.

W PRL w latach 1945–1946 prowadził przy ul. Marszałkowskiej 119 własną kawiarnię artystyczną „Cafe Fogg”, a w latach 1946–1951 kierował wytwórnią płyt gramofonowych Fogg Record. Obie firmy zostały jednak znacjonalizowane i wkrótce zakończyły działalność.

« Powrót do Leksykonu