Owsiak Jerzy
Jerzy Owsiak – ur. 6 października 1953 r. w Gdańsku, polski dziennikarz radiowy i telewizyjny, showman, działacz charytatywny i społeczny. Znany przede wszystkim z kierowania Fundacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którą założył. Prezes WOŚP początku jej istnienia tj. od 1993 roku. Główny pomysłodawca i realizator corocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Prezes spółki z o.o. „Złoty melon”.
Jego ojciec Zbigniew Owsiak był pułkownikiem MO. Według dokumentów zachowanych w IPN, do pracy w Milicji zgłosił się on w 1945 roku, mając 19 lat. Jak sam podał – z zamiłowania. W opinii służbowej z 1947 roku jego przełożeni podkreślali, że przyczynił się w znacznej mierze do rozbicia PSL Mikołajczykowskiego w gminie Mierzeszyn. Zbigniew Owsiak podkreślał swój negatywny stosunek do kleru, który uważał za „szkodnika państwa demokratycznego”. Został naczelnikiem Wydziału II Biura Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Głównej MO w Warszawie. Był tez szyfrantem w ambasadzie PRL w Bonn. Również matka Jerzego Owsiaka, Maria Owsiak, pracowała w MO.
Z zawodu Jerzy Owsiak jest witrażystą, pracował też jako psychoterapeuta. Dzięki znajomości z Wojciechem Waglewskim, liderem zespołu Voo Voo zaistniał w branży muzycznej. Był twórcą nieformalnej grupy pod nazwą Towarzystwo Przyjaciół Chińskich Ręczników, która organizowała różnego rodzaju happeningi. Jedną z takich akcji było „Uwolnić słonia!”, zainicjowana pod koniec lat 80. na festiwalu rockowym w Jarocinie. Nie spotkała się z przychylnym przyjęciem przez uczestników festiwalu, ponieważ wielu młodych ludzi znajdowało się w tamtym czasie w więzieniach za odmowę służby wojskowej, a Jerzy Owsiak rozmywał ten temat zajmując się słoniem. Uważany był za koncesjonowanego przez władze komunistyczne buntownika, który odciąga młodych od prawdziwych problemów.
Jerzy Owsiak pracował też w polonijnej firmie „Carparia”, założonej przez Jerzego Załuskę. Według dokumentów IPN Jerzy Załuska został zarejestrowany przez służby PRL jako TW „Merc”. Współpracował z komunistycznym wywiadem wojskowym, a następnie z pionem wywiadowczym WSI od 1986 roku. Współpracę z bezpieką zaczął już jednak w 1969 roku. Załuska poprzez firmę „Carpatia” sprowadzał z Wiednia na potrzeby MSW objęty embargiem sprzęt komputerowy.
W latach 1991–2007 Owsiak współpracował z TVP. Od grudnia 1991 roku zaczął przygotowywać dla TVP2 program „Róbta, co chceta, czyli rockandrollowa jazda bez trzymanki”, który od lata 1994 roku zmienił nazwę na „Dziura w koszu”, a od 1996 roku na Kręcioła. W 2007 roku podjął się tworzenia młodzieżowego kanału O.TV (Owsiak.TV), który od 6 października 2007 roku był dostępny na platformie cyfrowej „n”, należącej do Grupy ITI.
Pierwsza zbiórka pieniężna, w której uczestniczył Jerzy Owsiak, została zorganizowana spontanicznie po apelu kardiochirurgów z Centrum Zdrowia Dziecka o wsparcie finansowe zakupu sprzętu medycznego dla umierających dzieci. W 1992 r. Jerzy Owsiak zaprosił lekarzy do swojego programu Brum nadawanego w Programie III Polskiego Radia i następnie przypominał słuchaczom w każdej jego edycji o wpłacaniu pieniędzy na podane konto. Pozytywny odzew społeczny i wartość zgromadzonych środków zdecydowały o nadaniu tym działaniom formy prawnej. W marcu 1993 roku z inicjatywy Jerzego Owsiaka i Waltera Chełstowskiego powstała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, której I Finał odbył się 3 stycznia 1993 roku. Od tego czasu Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywa się co roku. Od tego czasu wokół działalności Jerzego Owsiaka narosło wiele kontrowersji.
Zobacz więcej: WOŚP
Program Telewizji Republika o opowiadający o Jerzym Owsiaku od początku jego działalności aż po czasy współczesne: