Ruch Chorzów

Wśród polskich klubów piłkarskich krąży opinia (podtrzymywana przez część zainteresowanych), że „kibice Ruchu Chorzów to Niemcy”, a Ruch to niemiecki klub. Nie ma to pokrycia w faktach.

Pomimo, iż niemała część fanów Niebieskich faktycznie czuje się „nie Polakami, nie Niemcami, a Ślązakami”, a mała część bardziej niż Polakom kibicuje Niemcom, faktem historycznym jest, iż Ruch Chorzów jest rdzennie polskim klubem. Kibice zasiadający na trybunach stadionu przy ul. Cichej mogą sympatyzować również z Czechami czy Węgrami, ale nie zmieni to historii.

Inicjator założenia Ruchu pełnił funkcję komisarza Polskiego Komisariatu Plebiscytowego. Nazwa klubu nawiązuje do polskiego ruchu narodowo-wyzwoleńczego jaki rodził się wtedy na Śląsku. Podobnie jest z innymi nazwami klubów sportowych takimi jak Pogoń, Zryw czy Start…

Do powstania klubu w znacznej mierze przyczynił się fakt, że w lutym 1920 roku, zgodnie z postanowieniami traktatu wersalskiego przybyły na Górny Śląsk pierwsze oddziały aliantów. Rozpoczęły się tym samym przygotowania do przeprowadzenia plebiscytu, mającego zadecydować o przynależności państwowej Górnego Śląska po rozbiorach.

Rozwijający się dotąd spontanicznie ruch sportowy otrzymał wsparcie Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, w ramach którego utworzono wydział wychowania fizycznego. Tworzenie nowych klubów sportowych i udzielanie im wsparcia przeciągać miało górnośląską młodzież na polską stronę. Większość Górnoślązaków nie posiadała bowiem wtedy skrystalizowanej świadomości narodowej. Ruch Chorzów to zatem nie tylko klub polski. To klub propolski, założony z misją, aby kultywować polskość na Śląsku.

Ruch Chorzów przed 1939 rokiem był jednoznacznie kojarzony z powstańcami śląskimi i polskimi patriotami. W powstaniach śląskich zginął bramkarz klubu Brol, a w walkach uczestniczyli także Józef i Jan Bartoszkowie, Józef Wieczorek, Sylwester Golasz czy Wilhelm Kałuża. W konflikcie o przynależność państwową Górnego Śląska – jaki wybuchł w 1919 roku – twórcy Ruchu opowiedzieli się po polskiej stronie.

Założyciele Ruchu byli więc Ślązakami optującymi za Polską. Nie przypadkiem pierwszy mecz rozegrano 3 maja 1920 roku, w dniu uchwalenia Konstytucji trzeciomajowej. Latem 1922 roku piłkarze Ruchu, jako pierwszy klub ze Śląska, wystartowali w finałach trzeciej edycji mistrzostw Polski.

Jako pierwszy klub piłkarski reprezentował region górnośląski na szczeblu klubowych mistrzostw Polski. Jako pierwszy górnośląski klub zdobył też Mistrzostwo Polski oraz Puchar Polski. Ruch pozostaje zarazem ostatnim klubem z Górnego Śląska jaki zdobył tytuł mistrza Polski i Puchar Polski.

W 1927 roku Niebiescy przystąpili do grona twórców Ligi Polskiejorganizacji niezależnej od PZPN

Materiał przygotowano na podstawie Wikipedii oraz materiałów nadesłanych przez kibiców KS Ruch Chorzów

Dodaj komentarz