Nie jesteśmy wyjątkowi!

Nie jesteśmy narodem wybranym, narodem specjalnym, narodem wyjątkowym. Jesteśmy nacją podobną do innych bliskich nam kulturowo (Europa Zachodnia i Środkowa). Ale jesteśmy pracowici i możemy sprawić, byśmy byli narodem najlepszym.

Mamy, po latach okupacji niemieckiej 1939-1945 i sowieckiej 1945-1989 mentalność postkolonialną, ale etos Polaka międzywojnia przetrwał i możemy przywrócić polskiemu społeczeństwu świetność. Ludzi świadomych jest mniej, ale jeden aktywny jest wart tyle co dziesiątki biernych.

Klikę Okrągłego Stołu można rozbić! Z wynaradawianiem można walczyć! Presja ma sens! Bylejakość można zastąpić solidnością. Bezmyślność roztropnością, a błędy są do naprawienia. To wymaga wysiłku i czasu, ale jest możliwe!

Często w sprawach małych nie reagujemy. Ktoś nosi koszulkę ze zdjęciem mordercy o nazwisku Che Guevara? Oj, młody, głupi, dorośnie, przejdzie mu. W menu restauracji jest błąd ortograficzny? Pewnie już drukują poprawione. Pali się las? Na pewno już ktoś zgłosił. Polaku, nie bądź bierny!

Nie chodzi tylko o kwestie ideologiczne. Niezmiernie ważne jest, że dzięki presji społecznej udało się na początku 2013 roku wycofać z mediów reklamę Heyah, której głównym bohaterem był sowiecki zbrodniarz Lenin. Ale równie ważna jest presja na lokalne władze, by szybciej remontowały lokalny most. Istotne jest zwrócenie uwagi nierzetelnemu przedsiębiorcy czy wskazanie błędu młodemu człowiekowi. Że nie zawsze działa? Że czasem wraca jak bumerang nieprzyjemnym ciosem? Nikt nie mówił, że będzie łatwo.

Ale warto. Dla przodków – bohaterów walk o wolność, ale i dla przodków – politycznych architektów niepodległości, jak i dla przodków – fizycznych budowniczych naszego kraju. Oraz dla dzieci i ich polskich dzieci. By miały gdzie mieszkać i godnie żyć.

Bądź uczciwy i zwalczaj nieuczciwość. Bądź porządny i zwalczaj bylejakość. Bądź dumny i zwalczaj służalczość. Bez karabinu, lecz również ku chwale Ojczyzny!

„Teraz młode pokolenie – przyszła na nas kolej! Nie chcę żyć w cieniu pomników Armii Czerwonej!”
raper Tadek na płycie „Niewygodna Prawda” (utwór „Powstanie”)

Dodaj komentarz