Golub-Dobrzyń

[ Co warto zobaczyć w Polsce? ]

Polskie województwa

[ dolnośląskie ] [ kujawsko-pomorskie ] [ lubelskie ] [ lubuskie ] [ łódzkie ] [ małopolskie ] [ mazowieckie ]
[ opolskie ] [ podkarpackie ] [ podlaskie ] [ pomorskie ] [ śląskie ] [ świętokrzyskie ]
[ warmińsko-mazurskie ] [ wielkopolskie ] [ zachodniopomorskie ]

Golub-Dobrzyń położony jest w województwie kujawsko-pomorskim, powstał formalnie w 1951 roku przez połączenie miast Golubia i Dobrzynia nad Drwęcą, leżących na przeciwległych brzegach rzeki. Ciekawostką jest, że w czasie rozbiorów Polski prawobrzeżny Golub znajdował się w zaborze pruskim, a lewobrzeżny Dobrzyń nad Wisłą pod zaborem rosyjskim.

Rynek w Golubiu-Dobrzyniu i kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Z pewnością Golub-Dobrzyń znany jest najbardziej z krzyżackiego zamku. Zobacz więcej: zamek w Golubiu.

Zamek nie jest jedyną atrakcją, a Golub-Dobrzyń to urocze miasteczko, w którym warto się zatrzymać. Golub otoczony był murami obronnymi, których pozostałości wraz z zachowaną basztą można zobaczyć do dziś.

Warto też zwiedzić gotycki kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej pochodzący z przełomu XIII i XIV wieku. Na wieży kościoła znajduje się dzwon ufundowany w 1623 roku przez króla Zygmunta III, brata starościny golubskiej, mieszkanki golubskiego zamku Anny Wazówny. Wieża stanowiąca dobry punkt widokowy, udostępniona jest do zwiedzania.

Golub-Dobrzyń jest malowniczo położony w obszarze chronionego krajobrazu doliny Drwęcy. Sama rzeka jest największym w Polsce ichtiologicznym rezerwatem przyrody, który chroni ryby z rodziny łososiowatych. Rzeka dobrze nadaje się na spływy kajakowe. Okolica obfituje w lasy, stawy i jeziora, a krajobraz urozmaicają dodatkowo jary i wąwozy.