Adidas Uniforia

Adidas Uniforia jest oficjalną piłką Euro 2020: to informacja znana od mniej więcej połowy 2019 roku. Sam wygląd piłki zaprezentowany został jednak dopiero jesienią 2019, a piłka została przyjęta bardzo dobrze, zarówno przez kibiców jak i samych zawodników.

Piłka na Euro 2020

Trzeba wiedzieć, że Adidas przygotowuje nowe futbolówki z wyprzedzeniem i dotyczy to zarówno wzornictwa jak i technologii wykonania. Piłka nożna to najpopularniejszy sport zespołowy na świecie, a Mistrzostwa Europy to największy turniej kontynentu, wszystko musi być zatem dopięte na ostatni guzik, z piłką włącznie.

Uniforia testowana była dlatego przez 600 zawodników na trzech kontynentach, poddawana testom na mrozie i w upale. Sprawdzano ją w piłkarskim boju w 12 krajach. Ta liczba odzwierciedla jednocześnie liczbę państw-gospodarzy Euro 2020.

adidas Uniforia

Unity & euphoria – te dwa angielskie słowa scalone w jedną „Uniforię” dały nazwę piłce, którą będzie rozgrywany turniej ME 2020. Jest to rok jubileuszu, ponieważ Mistrzostwa Europy rozgrywane są od 60 lat. Czy piłka Adidasa godnie uczci tę rocznicę? Ma ku temu wszelkie szanse. Sama nazwa odwołuje się do wielopaństwowości turnieju, symbolizuje bliskość narodów i wspólnotę ludzi futbolu. Na piłce wydrukowane zostały nazwy (i współrzędne geograficzne stadionów!) wszystkich miast-gospodarzy euro 2020.

Uniforia Adidas

Podobnie jak poprzednie meczówki Adidas, również Uniforia nie ma gładkiej powierzchni, lecz wyczuwalną pod palcami teksturę. Sama konstrukcja jest bezszwowa, a łaty są zgrzewane termicznie. Te cechy dotyczą oczywiście najwyższego modelu (oznaczonego atestem FIFA quality pro), gdyż piłki-repliki mają inne właściwości techniczne oraz adekwatnie niższą cenę. Wersja profesjonalna nazywa się teraz po prostu „PRO”, we wcześniejszych wersjach było to oznaczenie OMB. Co zatem jeszcze wyróżnia model meczowy od replik? Doskonałe „czucie” piłki i niską wchłanialność wody. Obniżoną absorpcję wody docenią gracze w czasie gry w deszczu, a przez cały rok przyda się szczelny zawór oraz butylowa dętka, które zapewnią stałe ciśnienie powietrza podczas meczu. Zarówno najwyższa wersja z atestem gwarantującym idealny kształt i przewidywalną trajektorię lotu piłki, jak i tańsze odpowiedniki w postaci oficjalnych replik, dostępne w sklepach Euro 2020.