Cichociemni. Wywalcz wolność lub zgiń (2013)

Film "Cichociemni. Wywalcz wolność lub zgiń"Twórcami filmuCichociemni. Wywalcz wolność lub zgiń” z 2013 roku są Dariusz Walusiak i Mirosław Krzyszkowski. Autorzy towarzysząc w pracy znanemu autorowi książek historycznych, Kacprowi Śledzińskiemu, zgłębiają tajemnice życiorysów kilku z cichociemnych. O ich losach opowiadają liczni naoczni świadkowie tamtych wydarzeń, sami żyjący jeszcze cichociemni, liczne archiwalia oraz fabularyzowane sekwencje ukazujące najbardziej dramatyczne sytuacje i brawurowe akcje bohaterów filmu.

W filmie występują także żołnierze GROM-u, elitarnej jednostki wojskowej, w której w szczególny sposób kultywuje się tradycję cichociemnych. Uczestnicząc w szkoleniu gromowców widz może zobaczyć, jak wyglądało szkolenie w tego typu jednostkach kiedyś, a jak wygląda teraz.

Jedne z ostatnich kadrów filmu zbliżają widza do niewyjaśnionych do dzisiaj tajemnic, związanych z losem cichociemnych, którzy zostali zamordowani w katowniach UB. Miano o nich całkowicie zapomnieć, jednak właśnie teraz na jaw wychodzą tak długo skrywane fakty, które być może przywrócą pamięć i honor tym niezwykłym bohaterom, których życiorysy mogą być wzorem dla wielu Polaków.

Czas trwania: 60 minut

Data premiery: 2013

Zobacz film: