Miłość w czasach wyklętych (2013)
Film „Miłość w czasach wyklętych”, zrealizowany w 2013 roku przez Sławomira Mazura opowiada historię Józefy Życińskiej, kobiety niezłomnej. Jako ciężarna, została skazana na karę śmierci, jako wróg Polski Ludowej. Odebrano jej męża i całą rodzinę. W głośnym procesie lat 90. oskarżała stalinowskich oprawców – Adama Humera i Edmunda Kwaska.
W czasie II wojny światowej jej dom rodzinny był skrzynką kontaktową AK i NSZ. Jako dziewczynka stała na czatach w czasie spotkań leśnych, nosiła meldunki. Starsi brat i siostra byli w oddziale majora Jana Piwnika „Ponurego”. Później nosiła meldunki, a w 1943 roku poznała w oddziale swojego męża Aleksandra Życińskiego. Dla niej i jej męża wojna nie skończyła się w 1945 roku, działali dalej w WiN. Aleksander Życiński, ps. Wilczur, były żołnierz AK i NSZ, dowodził oddziałem, który w 1947 roku liczył ok. 150 osób.
Jej brat i rodzice zmarli zakatowani przez UB. Gdy była w ciąży została aresztowana wraz z mężem. Przeszła ciężkie śledztwo w UB, została skazana na siedem lat więzienia, jej mąż na karę śmierci. W więzieniu urodziła córkę, 20 dni po straceniu męża. Józefę Życińską wypuszczono po amnestii w 1950 roku. Wyszła ponownie za mąż, jednak gdy dowiedziała się, że to ubek rozwiodła się z nim.
Zakładała „Solidarność” w skarżyskiej PKS. Była świadkiem w procesie Adama Humera i Edwarda Kwaska. Działała w Światowym Związku Żołnierzy AK, NSZ, Związku Więźniów Politycznych, Związku Inwalidów. Była przez dwie kadencje radną w gminie.
Czas trwania: 21 minut