Gry uliczne

Film "Gry uliczne"W filmie Krzysztofa Krauzego z 1996 roku po raz pierwszy publicznie przytoczono pseudonim agenta SB („Ketman”), mającego być współodpowiedzialnym za śmierć Stanisława Pyjasa z 1977 roku. Choć film opisuje zdarzenia fikcyjne, śmierć Pyjasa jest faktem historycznym. Od 2001 roku wiemy już, że „Ketmanem” był Lesław Maleszka, późniejszy dziennikarzGazety Wyborczej”.

Poniżej opis filmu zaczerpnięty z witryny hanter.pl:

Janek Rosa (Redbad Klynstra) i jego przyjaciel, operator Witek (Robert Gonera) są bezkompromisowymi dziennikarzami specjalizującymi się w demaskatorskich i ostrych reportażach przygotowywanych na zamówienie prywatnej telewizji. Ich najnowszy wspólny materiał ma być największym, jaki do tej pory zrealizowali, ponieważ poświęcony będzie siatce handlarzy semteksem – materiałem wybuchowym powszechnie używanym przez terrorystów.

Pewnego dnia ktoś podrzuca Jankowi kasetę wideo. Nagrany na niej ukryty w cieniu mężczyzna zdradza, że szanowany senator Makowski (Andrzej Precigs) w czasach PRL był agentem SB działającym pod pseudonimem „Ketman” i jest odpowiedzialny za śmierć krakowskiego studenta Stanisława Pyjasadziałacza opozycji.

Z początku Janek i Witek, ludzie, dla których czasy PRL, to już odległa historia, nie chcą zajmować się tą sprawą. Dopiero spotkanie z Makowskim i jego arogancja sprawiają, że decydują się przeprowadzić prywatne śledztwo w sprawie „Ketmana” i śmierci Pyjasa. Z czasem zamordowany w 1977 roku student przestaje być dla nich kimś odległym. Janek i Witek dostrzegają w nim kogoś bardzo podobnego do siebie samych – młodego człowieka, który tak jak oni miał marzenia i plany, ale nie dano mu szansy by je zrealizować.

Kiedy wydaje się, że dziennikarze rozwiązali zagadkę śmierci studenta, w tajemniczych okolicznościach ginie najważniejszy świadek. Nagle okazuje się, że sprawa morderstwa sprzed lat jest powiązana ze sprawą handlarzy semteksem. Życie Janka i Witka znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie…

FilmWeb: http://www.filmweb.pl/film/Gry+uliczne-1996-5959

Katarzyna Nosowska – „Jeśli wiesz co chcę powiedzieć” – klip zawiera sceny z filmu: