Czasopismo Katolik

Czasopismo Katolik – wydawane w latach 1868-1931, w języku polskim, czasopismo znane z walki z germanizacją Śląska. Zainicjowane zostało przez Józefa Chociszewskiego w 1868 roku w Chełmnie i początkowo było to pismo typowo religijne. Z powodu braku środków finansowych, Józef Chociszewski był zmuszony sprzedać pismo Karolowi Miarce. „Katolik” stał się dziennikiem politycznym o patriotycznym charakterze. Gazeta cieszyła się na Śląsku […]

Read more

Angora

Angora – powstały w 1990 roku pod nazwą „Agora” (w wyniku sporu prawnego z wydawcą Gazety Wyborczej spółką Agora SA, nazwa została zmieniona na „Angora”) tygodnik publikujący na początku jedynie przedruki z czasopism polskich i zagranicznych, później oprócz przedruków pojawiły się również materiały własne.

Read more

Radio WAWA

Radio WAWA – obecnie jest to sieć lokalnych rozgłośni radiowych (w szesnastu polskich miastach nadaje trzynaście jej rozgłośni), kiedyś jedna z pierwszych komercyjnych stacji radiowych. Właścicielem jest Grupa Radiowa Time, targetem (celem) stacji są słuchacze w wieku od 20 do 45 lat. „Dedektyw Inwektyw” był swego czasu bardzo popularnym programem goszczącym na antenie Radia WAWA.

Read more

Polskie Towarzystwo Radiotechniczne

Polskie Towarzystwo Radiotechniczne (PTR) – przedsiębiorstwo powstałe w 1923 roku w wyniku połączenia dwóch spółek, Farad i Radjopol. PTR konstruowało i wytwarzało sprzęt radiotechniczny w postaci lamp elektronowych, odbiorników radiowych oraz stacji radiotelegraficznych. Pierwszym dyrektorem spółki był Józef Adam Plebański. Większościowymi udziałami w PTR dysponowały Marconi Wireless Telegraph i analogiczny do PTR koncern francuski. Radiowa stacja nadawcza PTR rozpoczęła działalność […]

Read more

Wortal

Wortal – rodzaj internetowego portalu zajmującego się raczej określoną tematyką, np. wortal podróżniczy. Wortale są tworzone często w ramach działalności firm i innych podmiotów gospodarczych, np. Wydawnictwo Pascal posiada własny wortal.

Read more

Wydawnictwo Pascal

Wydawnictwo Pascal – mające siedzibę w Bielsku-Białej wydawnictwo zajmujące się sprzedażą map, przewodników, atlasów oraz wydawnictw ilustrowanych. Jest to wydawnictwo typowo turystyczne, w ofercie posiada także książki kucharskie. Posiada także własny wortal i forum.

Read more

Onet

Onet.pl – założony w 1996 roku przez spółkę CD Projekt portal internetowy. Od 2012 roku jest zarządzany i kontrolowany przez niemiecko-szwajcarski koncern Ringier Axel Springer Polska, który posiada 100% udziałów portalu. Onet.pl został uznany w 2012 roku za największy polskojęzyczny portal internetowy.

Read more

Gość Niedzielny

Gość Niedzielny – ogólnopolski tygodnik o profilu konserwatywno-katolicki. Jest wydawany w Katowicach. Jego pierwszy numer ukazał się z datą 9 września 1923, z artykułem wstępnym Augusta Hlonda. W 2010 roku nakład „Gościa Niedzielnego” wynosił 200 494 egzemplarzy. Jest jednym z największych wśród tygodników opiniotwórczych w Polsce.

Read more

Radio Solidarność

Radio Solidarność (Radio „S”) – podziemna stacja radiowa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” nadająca od 1982 roku. Podziemna działalność radiowa dostarczała podczas stanu wojennego niezależnych informacji Polakom. Z tego powodu SB podejmowała próby zagłuszania audycji radiowych i prowadziła intensywne śledztwa w celu wykrycia konspiracyjnych rozgłośni.

Read more
1 2 3 7