Chodków Nowy

Chodków Nowy – wieś położona w województwie świętokrzyskim, w gminie Łoniów. Od 1864 roku we wsi stoi mała murowana kaplica. W czasach PRL mieszkańcy wsi rozpoczeli starania o budowę kościoła, ponieważ do najbliższego kościoła mieli prawie 10 kilometrów. Wobec odmowy władz komunistycznych mieszkańcy Chodkowa wybudowali przedłużenie kaplicy z płyt pliśniowych, gdzie można było odprawić mszę świętą. Służby bezpieczeństwa wydały nakaz […]

Read more

Legnickie Pole

Legnickie Pole – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie legnickim, na południe od Legnicy. We wsi znajduje się kościół pw. Trójcy Świętej, obecnie muzeum poświęcone bitwie pod Legnicą, w której zginął książę Henryk Pobożny. Zobacz więcej: bitwa pod Legnicą.

Read more

Góry Wałbrzyskie

Góry Wałbrzyskie – pasmo górskie w Sudetach Środkowych, w całości położone w Polsce. Najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich jest Borowa – 853 m n.p.m. Głównym miastem na tym obszarze jest Wałbrzych, poza tym mniejsze miasta to: Boguszów-Gorce, Szczawno-Zdrój i Jedlina-Zdrój. Zobacz więcej: Góry Wałbrzyskie.

Read more

Obóz przy ulicy Przemysłowej w Łodzi

Obóz prewencyjny dla młodych Polaków Policji Bezpieczeństwa w Łodzi – niemiecki obóz dla dzieci i młodzieży polskiej w wieku 6 do 16 lat, utworzony na obszarze wydzielonym z łodzkiego getta, zwany potocznie Kinder-KL Litzmannstadt. Główna brama wjazdowa do obozu znajdowałą się przy ulicy Przemysłowej. Obóz dla dzieci w Łodzi rozpoczął działalność 11 grudnia 1942 roku i funkcjonował do 19 stycznia […]

Read more

Łużyce

Łużyce – historyczna kraina położona na pograniczu polsko-niemieckim, między Łabą i Kwisą. Jest zamieszkana przez Niemców, Polaków i Serbołużyczan. Od wczesnego średniowiecza był to region czysto słowiański, na skutek germańskiej ekspansji tereny zostały zgermanizowane. Za czasów panowania Bolesława Chrobrego, w 1002 roku zostały przyłączone do Polski. Następnie znów pod panowaniem żywiołu niemieckiego.

Read more

Pomorze

Pomorze – historyczna kraina znajdująca się obecnie na terenie Polski i Niemiec, nazwa wywodzi się z języka kaszubskiego i oznacza „krainę leżącą nad morzem”. Pomorze dzieli się głównie na dwa regiony: Pomorze Zachodnie i Pomorze Gdańskie. Przez wieki zarządzane przez niepodległe księstwa pomorskie Pomorze było areną geopolitycznych starć państw basenu Morza Bałtyckiego. Obecnie jego większa część znajduje się w granicach […]

Read more

Milsko

Milsko – historyczna kraina znajdująca się nad górną Sprewą, z głównym miastem Budziszynem (centrum krainy). W X wieku te tereny zostały podbite przez Niemców i rywalizowały o nie zarówno Niemcy, jak i Polacy. Przez moment należały do Polski na początki XI wieku n.e. Następnie przechodziły między Niemcy i Czechy.

Read more

Morze Karskie

Morze Karskie – fragment Oceanu Arktycznego znajdujący się na północy Azji pomiędzy Nową Ziemią (jej wyspami), a archipelagami Ziemia Franciszka Józefa oraz Ziemia Północna. Ma charakter morza szelfowego, czasami jest nazywane Arktycznym Morzem Śródziemnym.

Read more

Ural

Ural – górski łańcuch znajdujący się w Rosji i stanowiący część umownej granicy pomiędzy Europą oraz Azją. Rozciąga się południkowo od Morza Karskiego (na północy) do połowy odcinka rzeki o tej samej nazwie, w pobliżu granicy Rosji z Kazachstanem. Najwyższy szczyt to Narodnaja (1895 m. n.p.m.).

Read more
1 2 3 4