Obóz przy ulicy Przemysłowej w Łodzi

Obóz prewencyjny dla młodych Polaków Policji Bezpieczeństwa w Łodzi – niemiecki obóz dla dzieci i młodzieży polskiej w wieku 6 do 16 lat, utworzony na obszarze wydzielonym z łodzkiego getta, zwany potocznie Kinder-KL Litzmannstadt. Główna brama wjazdowa do obozu znajdowałą się przy ulicy Przemysłowej. Obóz dla dzieci w Łodzi rozpoczął działalność 11 grudnia 1942 roku i funkcjonował do 19 stycznia […]

Read more

Łużyce

Łużyce – historyczna kraina położona na pograniczu polsko-niemieckim, między Łabą i Kwisą. Jest zamieszkana przez Niemców, Polaków i Serbołużyczan. Od wczesnego średniowiecza był to region czysto słowiański, na skutek germańskiej ekspansji tereny zostały zgermanizowane. Za czasów panowania Bolesława Chrobrego, w 1002 roku zostały przyłączone do Polski. Następnie znów pod panowaniem żywiołu niemieckiego.

Read more

Pomorze

Pomorze – historyczna kraina znajdująca się obecnie na terenie Polski i Niemiec, nazwa wywodzi się z języka kaszubskiego i oznacza „krainę leżącą nad morzem”. Pomorze dzieli się głównie na dwa regiony: Pomorze Zachodnie i Pomorze Gdańskie. Przez wieki zarządzane przez niepodległe księstwa pomorskie Pomorze było areną geopolitycznych starć państw basenu Morza Bałtyckiego. Obecnie jego większa część znajduje się w granicach […]

Read more

Milsko

Milsko – historyczna kraina znajdująca się nad górną Sprewą, z głównym miastem Budziszynem (centrum krainy). W X wieku te tereny zostały podbite przez Niemców i rywalizowały o nie zarówno Niemcy, jak i Polacy. Przez moment należały do Polski na początki XI wieku n.e. Następnie przechodziły między Niemcy i Czechy.

Read more

Morze Karskie

Morze Karskie – fragment Oceanu Arktycznego znajdujący się na północy Azji pomiędzy Nową Ziemią (jej wyspami), a archipelagami Ziemia Franciszka Józefa oraz Ziemia Północna. Ma charakter morza szelfowego, czasami jest nazywane Arktycznym Morzem Śródziemnym.

Read more

Ural

Ural – górski łańcuch znajdujący się w Rosji i stanowiący część umownej granicy pomiędzy Europą oraz Azją. Rozciąga się południkowo od Morza Karskiego (na północy) do połowy odcinka rzeki o tej samej nazwie, w pobliżu granicy Rosji z Kazachstanem. Najwyższy szczyt to Narodnaja (1895 m. n.p.m.).

Read more

Bliski Wschód

Bliski Wschód – geograficzny region znajdujący się na pograniczu Europy, Azji oraz Afryki. Do państw położonych na Bliskim Wschodzie zalicza się: Bahrajn, Arabię Saudyjską, Cypr, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt, Irak, Izrael, Palestyna, Jemen, Jordan, Katar, Liban, Kuwejt, Oman, Turcję oraz Syrię. Region ten jest kolebką starożytnych cywilizacji, jak np. Sumerów.

Read more

Bamako

Bamako – stolica i największe miasto Mali, leżące nad rzeką Niger nieopodal granicy Mali z Gwineą. Jest to miasto o najwyższym tempie wzrostu demograficznego w Afryce. Istotny port rzeczy i ośrodek handlowy, centrum administracyjno-gospodarcze kraju.

Read more

Trapezunt

Trapezunt (Cesarstwo Trapezuntu, obecnie Trabzon) – powstałe w 1204 roku wokół miasta Trapezunt (obecnie Trabzon w Turcji) państwo. Istniejące 58 lat cesarstwo założone zostało na gruzach Cesarstwa Bizantyjskiego. W 1461 roku Mehmed II Zdobywca zdobył Trapezunt i włączył jego ziemie do Imperium Osmańskiego.

Read more
1 2 3 4