TW Bolek

„Miała być demokracja, a tu każdy wygaduje co chce!” – Lech Wałęsa

Lech Wałęsa był agentem SB o numerze ewidencyjnym 12535 zarejestrowanym 29 XII 1970 jako tajny współpracownik „Bolek” i zwerbowanym prawdopodobnie 19 XII 1970 na zasadzie dobrowolności przez kpt. SB Edwarda Graczyka. Wyrejestrowano go z ewidencji operacyjnej SB 19 VI 1976 z powodu „niechęci do współpracy”.

Źródło: książkaSB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii”

To, że Lech Wałęsa, podjął w latach 70-tych współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa PRL nie jest problemem największym. Większym jest to, że próbując zataić swoją współpracę doprowadził wraz z postkomunistami do powstrzymania próby lustracji w Polsce. W 1992 roku (tzw. „noc teczek”) doszło z inicjatywy prezydenta Wałęsy do obalenia rządu chcącego dokonać lustracji. Wałęsa sam figurując na liście osób współpracujących z bezpieką nie chciał do tego dopuścić.

Zanim jednak antykomunistyczny rząd Jana Olszewskiego został obalony (zobacz film „Nocna zmiana”), prezydent Polski wydał oświadczenie dla Polskiej Agencji Prasowej, w którym czytamy m.in.:

„Byłem przywódcą strajku, próbowałem różnych możliwości i różnych sposobów walki. Aresztowano mnie wiele razy. Za pierwszym razem, [w] grudniu 1970 roku, podpisałem 3 albo 4 dokumenty. Podpisałbym prawdopodobnie wtedy wszystko, oprócz zgody na zdradę Boga i Ojczyzny, by wyjść i móc walczyć. Nigdy mnie nie złamano i nigdy nie zdradziłem ideałów ani kolegów.”

Kiedy Lech Wałęsa zorientował się, iż jest w stanie uzyskać większość sejmową do odwołania rządu, wycofał to oświadczenie z PAP.

Po objęciu stanowiska prezydenta Polski wypożyczył akta dotyczące swojej osoby. Zwrócone dokumenty były zdekompletowane. Z niektórych po prostu wyrwano kartki dotyczące TW „Bolek”. Dokumenty te pokazują historycy w krótkim filmie TW „Bolek”.

Poniżej kolejna wypowiedź Lecha Wałęsy, gdzie przyznaje się do podpisania dokumentów o współpracy z SB (wypowiedź dla Moniki Olejnik w telewizyjnym programie „Kropka nad i”):

 

Literatura oraz materiały filmowe:

Książki

Paweł Zyzak: „Lech Wałęsa. Idea i historia„. Biografia polityczna legendarnego przywódcy Solidarności do 1988r.

Sławomir Cenckiewicz, Piotr Gontarczyk: „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii

Sławomir Cenckiewicz: „Sprawa Lecha Wałęsy” („lżejsza” wersja powyższej publikacji)

– Tomasz Kozłowski, Grzegorz Majchrzak – „Kryptonim 333. Internowanie Lecha Wałęsy w raportach funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu

– Tadeusz Lupar – „344 dni internowania Lecha Wałęsy. Pozłacana klatka

Filmy

– „Plusy dodatnie, plusy ujemne” – reż. Grzegorz Braun

– „TW 'Bolek'” przedstawia pracę historyków nad książką „SB a Lech Wałęsa

– „TW Bolek” – nieopublikowany materiał TVN, który wyciekł do internetu

Zobacz również więcej na temat samego Lecha Wałęsy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *