TW Bolek

„Miała być demokracja, a tu każdy wygaduje co chce!” – Lech Wałęsa

Lech Wałęsa był agentem SB o numerze ewidencyjnym 12535 zarejestrowanym 29 XII 1970 jako tajny współpracownik „Bolek” i zwerbowanym prawdopodobnie 19 XII 1970 na zasadzie dobrowolności przez kpt. SB Edwarda Graczyka. Wyrejestrowano go z ewidencji operacyjnej SB 19 VI 1976 z powodu „niechęci do współpracy”.

Źródło: książkaSB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii”

To, że Lech Wałęsa, podjął w latach 70-tych współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa PRL nie jest problemem największym. Większym jest to, że próbując zataić swoją współpracę doprowadził wraz z postkomunistami do powstrzymania próby lustracji w Polsce. W 1992 roku (tzw. „noc teczek”) doszło z inicjatywy prezydenta Wałęsy do obalenia rządu chcącego dokonać lustracji. Wałęsa sam figurując na liście osób współpracujących z bezpieką nie chciał do tego dopuścić.

Zanim jednak antykomunistyczny rząd Jana Olszewskiego został obalony (zobacz film „Nocna zmiana”), prezydent Polski wydał oświadczenie dla Polskiej Agencji Prasowej, w którym czytamy m.in.:

„Byłem przywódcą strajku, próbowałem różnych możliwości i różnych sposobów walki. Aresztowano mnie wiele razy. Za pierwszym razem, [w] grudniu 1970 roku, podpisałem 3 albo 4 dokumenty. Podpisałbym prawdopodobnie wtedy wszystko, oprócz zgody na zdradę Boga i Ojczyzny, by wyjść i móc walczyć. Nigdy mnie nie złamano i nigdy nie zdradziłem ideałów ani kolegów.”

Kiedy Lech Wałęsa zorientował się, iż jest w stanie uzyskać większość sejmową do odwołania rządu, wycofał to oświadczenie z PAP.

Po objęciu stanowiska prezydenta Polski wypożyczył akta dotyczące swojej osoby. Zwrócone dokumenty były zdekompletowane. Z niektórych po prostu wyrwano kartki dotyczące TW „Bolek”. Dokumenty te pokazują historycy w krótkim filmie TW „Bolek”.

Poniżej kolejna wypowiedź Lecha Wałęsy, gdzie przyznaje się do podpisania dokumentów o współpracy z SB (wypowiedź dla Moniki Olejnik w telewizyjnym programie „Kropka nad i”):

 

Literatura oraz materiały filmowe:

Książki

Paweł Zyzak: „Lech Wałęsa. Idea i historia„. Biografia polityczna legendarnego przywódcy Solidarności do 1988r.

Sławomir Cenckiewicz, Piotr Gontarczyk: „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii

Sławomir Cenckiewicz: „Sprawa Lecha Wałęsy” („lżejsza” wersja powyższej publikacji)

– Tomasz Kozłowski, Grzegorz Majchrzak – „Kryptonim 333. Internowanie Lecha Wałęsy w raportach funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu

– Tadeusz Lupar – „344 dni internowania Lecha Wałęsy. Pozłacana klatka

Filmy

– „Plusy dodatnie, plusy ujemne” – reż. Grzegorz Braun

– „TW 'Bolek’” przedstawia pracę historyków nad książką „SB a Lech Wałęsa

– „TW Bolek” – nieopublikowany materiał TVN, który wyciekł do internetu

Zobacz również więcej na temat samego Lecha Wałęsy.

Dodaj komentarz