Manaam – Nocny patrol (1983)

Manaam - Nocny patrolPłyta „Nocny patrol” jest trzecim studyjnym albumem zespołu Manaam. Została nagrana w krakowskim studio ZPR latem 1983 roku. Równolegle powstała wersja anglojęzyczna Night Patrol, która została wydana w Niemczech i krajach Beneluxu. Była to płyta przełomowa w historii zespołu, zwiastująca zmianę jego stylu. Przede wszystkim jednak płyta wyróżnia się szczególną atmosferą nawiązującą do zniesionego latem 1983 roku stanu wojennego. Płyta stała się jedną z najważniejszych w historii polskiego rocka.

Płyta uważana za najważniejsze dzieło Kory i Marka Jackowskiego naznaczona jest piętnem stanu wojennego. Teksty Kory są pełne katastrofizmu, wołania o azyl i przestrzeń bez przemocy. Marek Jackowski opowiadał jakie wydarzenia wpływały na powstawanie płyty:

„W nocy baliśmy się wychodzić, bo godzina policyjna, bo patrole ZOMO, bo zatrzymania… A trzeba było normalnie żyć i funkcjonować. Bardzo często zatrzymywali nas pijani zomowcy. Pamiętam taką scenę, jak z czarnego snu. Zostajemy zatrzymani. Z samochodu wytacza się kompletnie pijany dowódca i wymachuje bronią przed naszymi twarzami. Młodsi rangą musieli go uspokajać, aby nie doszło do jakiegoś tragicznego zdarzenia. Boże, jak wtedy baliśmy się. Pamiętam pytanie jednego z tych młodszych zomowców: „Skąd idziecie we mgle?”. Nie wiem dlaczego, ale zapamiętałem to pytanie na całe życie…”

1. Nocny patrol (muz. Marek Jackowski, sł. Olga Jackowska) [4:47]
2. Jestem kobietą (muz. Marek Jackowski, sł. Olga Jackowska) [3:45]
3. To tylko tango (muz. Marek Jackowski, sł. Olga Jackowska) [2:25]
4. French is strange (muz. Marek Jackowski, sł. Olga Jackowska) [3:02]
5. Polskie ulice (muz. Marek Jackowski, Ryszard Olesiński, Bogdan Kowalewski, Paweł Markowski, sł. Olga Jackowska) [3:59]
6. Eksplozja (muz. Marek Jackowski, sł. Olga Jackowska) [5:06]
7. Zdrada (muz. Marek Jackowski, sł. Olga Jackowska) [3:13]
8. Raz-dwa-raz-dwa (muz. Marek Jackowski, sł. Olga Jackowska) [1:55]
9. Krakowski spleen (muz. Marek Jackowski, sł. Olga Jackowska) [4:30]
10. Miłość jest jak opium (muz. Marek Jackowski, Ryszard Olesiński, Bogdan Kowalewski, Paweł Markowski, sł. Olga Jackowska) [4:20]

Zobacz: Manaam – „Nocny patrol” – teksty.