Jestem Polakiem…

Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie. Są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka”.

Roman Dmowski

Z powyższego wynika, iż jeśli jesteś tzw. jamochłonem, który urodził się tylko po to, by przyjmować pokarm, wydalać i umrzeć – to obowiązki polskie masz minimalne. Jeśli  jednak czujesz się istotą wyższą i świadomą swojej tożsamości, powinieneś (jakkolwiek by to dziś nie brzmiało) „żyć patriotycznie”. Różnie może się to przejawiać, BliskoPolski.pl proponuje między innymi:

– Mając do wyboru produkt polski i zagraniczny zbliżonej jakości, wybierz produkt polski.

Pisz po polsku, również na Gadu-Gadu czy Facebooku: używaj polskich znaków, stosuj znaki interpunkcyjne.

– Kup tygodnik „Do Rzeczy” i podaruj koledze, bratu, babci, którzy wiedzę o Polsce czerpią z TVN24.

– Zasubskrybuj na Facebooku profile patriotyczne (np. Marsz Niepodległości). Im więcej mają one „fanów”, tym większe zyskują uznanie u przeciętnego Polaka – który do tej pory uznawał je za niszowe akcje grupki oszołomów. Twoje wsparcie jest ważne: nawet jeśli nie jesteś w stanie przyjechać do Warszawy 11 listopada, potwierdzając swój udział na Facebooku oznajmiasz kilkudziesięciu (czy kilkuset) osobom, że ta inicjatywa jest „normalna” skoro taki normalny człowiek jak Ty jest nią zainteresowany.

– Klikaj „Lubię to!” przy wpisach/wiadomościach/zdjęciach patriotycznych, ale nie spamuj! Jedno kliknięcie/wpis na kilka dni w zupełności wystarczy.

– Rozmawiaj z ludźmi. Zainteresuj znajomego, rodzinę tematyką polską. Wyjaśnij, że to co ich bezpośrednio dotyczy (np. cena gazu  – na podstawie umowa z Rosją) to nie efekt przypadku, lecz skutek konkretnych działań konkretnych ludzi. Nie bądź jednak nachalny. Zrozum, że nie wszyscy rozumieją – a niektórzy rozumieją z opóźnieniem.

– Czytaj książki. Kilka ciekawych znajdziesz m.in. na tej stronie.

– Ogranicz oglądanie telewizji do programów, które naprawdę chcesz obejrzeć. Nie oglądaj wszystkiego „jak leci”.

– Wesprzyj drobną kwotą (jeśli możesz – regularnie, jeśli nie – chociaż raz na jakiś czas) lokalną organizację patriotyczną.

– Wydrukuj michnikowszczyzna.pdf lub inną stworzony przez Ciebie ulotkę/wizytówkę/zaproszenie i pozostaw w autobusie czy pociągu.

– Naucz się historii, rozróżniaj powstania – dowiedz się skąd się tutaj wziąłeś!

– Jadąc samochodem, przepuść ludzi na pasach. :-) Bądź uprzejmym i inteligentnym kierowcą.

– Wspieraj lokalny biznes, np. mała knajpka zamiast KFC. Drobni przedsiębiorcy stanowią ważną część gospodarki – zatem pomóż jej i im. Kup książkę w księgarni u Pana Mariana, zamiast w Weltbild.

– Wychowaj dziecko (a najlepiej troje) na dobrego człowieka i świadomego Polaka.

Powyższa lista jest nieco chaotyczna, w żaden sposób nie wartościuje poszczególnych zachowań. Propozycje innych prosimy kierować e-mailem.

Dodaj komentarz