Szaliki

Produkcja szalików następuje, w zależności od rodzaju, na maszynie dziewiarskiej (dziane), krośnie (tkane) lub kalandrze (drukowane). Te ostatnie można podzielić na letnie – lekkie oraz zimowe – polarowe, ale to nie one cieszą się największą popularnością.

Najbardziej znane i najchętniej noszone są szaliki dziane. Są to nie tylko najbardziej klasyczne szale sportowe, ale dzięki nowoczesnej technologii produkcji pozwalają na wykonanie dwustronnego (dwustronnie różnego!) wzoru w kilku kolorach. Chętnie wybierane ze względu na komfort użytkowania (ciepłe i miłe w dotyku szale) oraz możliwość własnego „nadruku”, choć tak naprawdę nie chodzi o nadruk, lecz wzór dziany na szaliku.

Podobne do dzianych są szaliki tkane i choć górują nad dzianymi precyzją odwzorowania projektu, to jednak mają też cechy, które dla części użytkowników sytuują je niżej niż dziane. Mianowicie szale tkane są naturalnie jednostronne, a jeśli pokusimy się powalczyć z ich „naturą” i wykonać dwustronny, szal będzie dość sztywny, co zmniejsza wygodę noszenia. Istotne również, że liczba kolorów możliwych do użycia na szaliku tkanym jest podobna, produkowanie szalika tkanego trwa dłużej niż dzianego.

Osobną technologią produkcji jest druk, po prostu nadruk. Szale mogą być wydrukowane. Albo na cieńkim śliskim poliestrze przypominają w efekcie szarfę (dobre na lato oraz na bardziej formalne okoliczności, np. do marynarki na otwarcie imprezy itd.) albo na materiale polarowym, dają efekt szalika, którym można osłonic szyję zimą. Tutaj oczywiście nie ma ograniczeń co do wzoru, możemy nadrukować co chcemy, użyć dowolnej liczby kolorów.

Niezależnie od wybranej techniki wykonania, wszystkie szaliki możemy ozdobić frędzlami w dowolnym kolorze, z zaznaczeniem, że frędzle mogą być jedno lub dwukolorowe, ale również inne z lewej i inne z prawej strony.