Nacjonalizm

Podczas Eurowizji jak najlepiej życzysz zespołowi muzycznemu z własnego kraju, interesuje Cię cena paliwa w twoim mieście, sprawdzasz prognozę pogody dla twojego regionu. Chciałbyś, aby to szkoła w twojego okolicy była na wysokim poziomie, martwi Cię czystość trawnika przed twoim domem.

Tu mieszkasz, tu żyjesz, tutejsze sprawy i tutejszy interes jest dla Ciebie, co zrozumiałe, najbardziej istotny.

Dlaczego zatem osoby, które głośno mówią o tym, że nie chcą przedkładać spraw innych ponad sprawy nasze, uważasz za faszystów, rasistów, przedstawicieli szatana lub wysłanników innej planety?

Nacjonalizm – postawa społeczno-polityczna uznająca naród za najwyższe dobro w sferze polityki. Nacjonalizm uznaje sprawy własnego narodu za najważniejsze. Głosi solidarność wszystkich grup i klas społecznych danego narodu.

Tzw. medialne autorytety próbują łączyć (a nawet równać) nacjonalizm z dyskryminacją czy szowinizmem. To błąd. Zdrowy nacjonalizm (np. narodowy konserwatyzm) nie jest nie tylko zły, a wręcz potrzebny, bo kto jeśli nie patrioci ma dbać o polskie sprawy? Osoby bezideowe, interesowne, przekupne?

Patriotyzm jest ideą – nacjonalizm jego czynem. Dbanie o własny, narodowy interes nie jest niczym nienormalnym. To naturalna postawa. Nie daj sobie wmówić, że jest inaczej.

Wtłaczaną do głowy poprawność polityczną schowaj do kieszeni, bo pogoda w Peru czy huśtawki we Francji naprawdę nas nie dotyczą. Cena gazu w twoim domu to już jednak sprawa wysokiej wagi.

Dodaj komentarz