Szaliki dziane patriotyczne

Nie ma meczu polskiej reprezentacji (niezależnie od dyscypliny sportu), której nie towarzyszy morze biało-czerwonych szalików. Większość z nich to szaliki dziane, wyprodukowane na maszynach dziewiarskich. Różni je wzór, łączy materiał. Szaliki dziane to mocno rozpowszechniony akcent sportowy, kibicowski, ale i patriotyczny.

Szaliki w konkretnych barwach (na początku: klubowych) pojawiły się kilkadziesiąt lat temu. Znamy rodzimą, domową produkcję szali „barwówek”, które były popularne zwłaszcza u schyłku PRL. Później przyszedł czas na profesjonalną produkcję, na zachodnich maszynach. Dziś to coraz częściej maszyny wschodnie, dalekowschodnie, ale to osobny temat…

Wyprodukowanie szalika trwa kilka godzin, natomiast sporo więcej czasu zajmuje obsługa takiej produkcji, od przygotowania programu na maszynę, po doszycie frędzelków. Aby szalik trafił w nasze ręce, cykl produkcyjny trwa zwykle 2-3 tygodnie.

Przez pierwsze 20 lat III RP szaliki kojarzyły się głównie z kibicami piłki nożnej. Z czasem ten zwyczaj zaczęli przejmować fani siatkówki, żużla i innych sportów. Szal trafił w końcu do reklamy i promocji, zaczął być nośnikiem haseł – również patriotycznych. Pod tekstem prezentujemy galerię wybranych szalików z motywami patriotycznymi, politycznymi.

Zdjęcia są różnej jakości, gdyż szalik ze względu na swą długość (ok. 140 cm) nie jest wdzięcznym obiektem do fotografowania. Można powiedzieć, że szaliki, tak jak wlepki czy memy, są reakcją na otaczającą nas rzeczywistość, świadomość, wiedzę. Najpierw były ogólne hasła związane z naszym krajem, później pojawiły się motywy związane z Żołnierzami Wyklętymi i hasłami antykomunistycznymi, dziś można również spotkać tematykę anty-UPA czy sprzeciw wobec islamskiej imigracji do Europy.

Zobacz gotowe szaliki patriotyczne oraz możliwość produkcji szalików z Twoim wzorem od 10 sztuk!