Flagi

Flaga jednoczy wokół symboli. Czym jest flaga, znaczenie i zastosowanie

Bez flagi trudno sobie obecnie wyobrazić symbolikę narodową, sportową, czy wojskową. Flaga jest symbolem wokół, którego jednoczą się społeczeństwa, organizacje oraz kibice. Jest prezentowana podczas oficjalnych uroczystości, ale również wykorzystywana jako manifestacja przywiązania do wartości, kraju, organizacji lub drużyny sportowej. Czym jest flaga, jaka jest jej historia i z czego jest wykonana? Przybliżamy podstawową wiedzę o fladze.

Co to jest Flaga?

Flaga to najprościej mówiąc – symbol. Flaga może być symbolem państwa, miasta lub organizacji, wtedy niesie ze sobą pewną informację. W przypadku flagi państwowej jest to oficjalny i przyjęty w komunikacji międzynarodowej symbol państwa. Jako przedmiot, flaga jest najczęściej tkaniną w kształcie prostokąta, przymocowaną do tzw. drzewca.
Flaga jest wyeksponowana na instytucjach państwowych, stanowi element identyfikujący w czasie uroczystości państwowych, ale jest też szeroko stosowana w świecie sportu, zarówno jako emblemat na strojach sportowych, ale także jako atrybut kibiców, dopingujących zawodników z danego kraju lub klubu sportowego. Flagi zawierają też godła i symbole organizacji, jednostek wojskowych lub klubów sportowych. To najczęściej tkanina, na której została nadrukowana konkretna flaga. Może mieć różne wymiary, zastosowanie i trwałość.

Flaga – historia

Flagi towarzyszą naszej cywilizacji od starożytności. Pierwsze symbole podobne do flag zostały użyte już w 11 wieku p.n.e. w Chinach, później stosowane również w Egipcie i Rzymie.
Flaga w obecnym kształcie, jako symbol państwa, jest znana od kilkuset lat. Jej pierwowzorami były chorągwie wojenne stosowane od czasów starożytności i bandery wywieszane na okrętach wojennych i handlowych. Ułatwiały one identyfikację na polu walki i na morskich szlakach handlowych.
Flaga i jej powszechne wykorzystanie to zdobycz ostatnich kilkuset lat, kiedy została szerzej stosowana przez obywateli w czasach wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych i rewolucji francuskiej. Wtedy to przestała być tylko atrybutem władzy i oficjalnej administracji, a stała się powszechna wśród zwykłych obywateli, którzy chcieli zamanifestować przywiązanie do pewnej wspólnoty.

Flaga – symbolika

Flaga występuje najczęściej w formie prostokątnego lub kwadratowego płata tkaniny, na którym umieszczona jest określona symbolika. Mogą to być znaki geometryczne w różnych kolorach, najczęściej pasy poziome lub pionowe, a także krzyżujące się. Te formy mogą być wzbogacone o koła, gwiazdy, księżyce, symbole zwierzęce, godła i inne.
Kolory i układ pasów oraz dodatkowe elementy mają swoją określoną symbolikę. Najczęściej odwołują się do historii, pochodzenia lub wartości, a nawet religii. Doskonałym przykładem symboliki może być flaga Stanów Zjednoczonych Ameryki, która oprócz 13 poziomych biało-czerwonych pasów symbolizujących byłe kolonie brytyjskie zawiera 50 białych gwiazdek symbolizujących wszystkie stany, umieszczone w niebieskim prostokącie. Flaga Polski to połączona biel, która symbolizuje orła i czerwień, która odpowiada kolorowi tła naszego godła.

Flagi państwowe pełne są symboliki odwołującej się do korzeni religijnych, skojarzeń z roślinami, elementami geograficznymi (np. rzeki), historycznych władców i krain, a nawet do zwierząt. Ciekawostką jest np. flaga Andory, która jako jedyna na świecie zawiera wizerunek bydła, który ma reprezentować rolnicze dziedzictwo regionu.

Flaga – zastosowanie

Flaga narodowa lub państwowa to oficjalny symbol państwa używany w kontaktach międzynarodowych, ale również w komunikacji wewnątrzpaństwowej – na instytucjach administracji państwowej. Flaga narodowa może być też stosowana przez mieszkańców danego kraju w czasie świąt i uroczystości o charakterze państwowym. Flagi są umieszczane również przy pomnikach poświęconych bohaterom narodowym, wydarzeniom historycznym, czy przy grobach weteranów.

Flaga jako symbol państwowy

Flaga jest symbolem państwowym i niewiele osób o tym wie, ale jej użycie jest związane z pewną etykietą, tzn. są określone okoliczności, czy sposoby eksponowania flagi, które są niedopuszczalne i mogą być nawet karane. Przykładowo, flaga nie powinna dotykać ziemi, podłoża, ani cieczy. Jeśli jest wywieszona nocą, wtedy powinna być oświetlona. Kiedy flaga jest już wysłużona i zniszczona przez czynniki atmosferyczne, powinna być spalona w odpowiednich okolicznościach, nie może być wyrzucana do śmieci.

Flaga jako sygnalizacja i morski kod komunikacyjny

Flaga może być używana również do sygnalizowania. Pierwszą i najważniejszą dziedziną, w której flagi były i są stosowane w tym celu jest marynarka. Przez całe stulecia okręty przekazywały sobie wzajemnie informacje w ten sposób. Kształty i kolory flagi miały swoje określone znaczenie określone przez Międzynarodowy Kodeks Sygnałów, jako litera lub znaczenie. Przykładowe komunikaty oznaczają: “przewożę niebezpieczny ładunek”, “manewruję z trudnością”, “człowiek za burtą”, “potrzebuję pomocy”. Morskie flagi sygnalizacyjne służą do kontaktowania się z lądem oraz innymi statkami. W czasie wakacyjnego wypoczynku, nad akwenami mamy do czynienia z flagą białą lub czerwoną, które wywieszone w widocznym miejscu, sygnalizują odpowiednio możliwość kąpieli i zakaz wchodzenia do wody.

Flaga jako dekoracja

Oprócz wspomnianych symbolicznych i sygnalizacyjnych funkcji, flagi mogą być również dekoracją. Flaga stała się elementem kultury popularnej i śmiało może mieć zastosowanie np. jako wyposażenie domu – poduszki, formy artystyczne w formie obrazu na ścianę, to może być również tapicerka mebli, nie mówiąc o flagach wieszanych w pokojach, czy bukietach kwiatów układanych w kolorach flagi.

Flaga Polski

Flaga Polski

Flaga Polski jest symbolem narodowym opisanym i ściśle określonym w ustawie. Ma

kształt prostokąta o ustalonych proporcjach 5:8. Kolory to biały i czerwony w formie dwóch poziomych pasów. Barwy naszej flagi są nawiązaniem do kolorów godła państwowego, górny pas biały odwołuje się do orła, natomiast dolny pas czerwony jest odpowiednikiem tła godła. W heraldyce, czyli nauce o herbach, biały jest odpowiednikiem srebra i symbolizuje czystość. Z kolei czerwony symbolizuje ogień i krew, jest również symbolem odwagi i waleczności. Więcej o polskiej fladze tutaj.

Flaga Polski i jej święto

Flaga Polski ma swoje świętoDzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, przypadające 2 maja. Święto zostało ustanowione w 2004 roku i przypada pomiędzy 1 Maja a Świętem Konstytucji 3 Maja, kiedy to Polacy oddają się refleksjom na temat historii Polski. W tym dniu zwykle odbywają się imprezy i uroczystości o charakterze patriotycznym.
Warto również wspomnieć, że Polska ma ogromne zasługi w zakresie wspomnianej heraldyki i weksylologii, zajmującej się chorągwiami. Postacią szanowaną na całym świecie był Alfred Znamierowski, nieżyjący już ekspert w dziedzinie heraldyki, którego prace naukowe i analizy flag światowych stanowią do dzisiaj bezcenne źródło informacji o flagach i ich symbolice.

Flaga – tkanina o wszechstronnym zastosowaniu

Flaga to płat tkaniny eksponowany w różnych sytuacjach i okolicznościach. Wspomnieliśmy o flagach państwowych, które pojawiają się na masztach przed instytucjami publicznymi, są wywieszane w miejscach pamięci w czasie świąt państwowych, na zewnątrz i w budynkach. O ile flagi wieszane w pomieszczeniach mogą być wykonane z naturalnych materiałów np. z bawełny, to flagi eksponowane na zewnątrz muszą się charakteryzować odpornością na czynniki zewnętrzne. Jakich materiałów używa się do produkcji flag?

Popularne materiały do produkcji flag

Na świecie najczęściej do produkcji flag używa się nylonu, który jest bardzo trwały a zarazem lekki. Flagi nylonowe efektownie powiewają już przy lekkim wietrze, szybko wysychają i mają efektowny lśniący wygląd.

Popularnym materiałem na flagi jest również poliester, który pozwala wiatrowi przenikać przez flagę. Dlatego flagi poliestrowe są polecane w takich miejscach, w których wiatr szybko zniszczy flagę nylonową.

Kolejnym materiałem do produkcji flag jest bawełna. Jest ona rekomendowana do wykonywania flag używanych wewnątrz budynków do celów reprezentacyjnych, oficjalnych i galowych. Nie zaleca się stosowania flag bawełnianych na otwartej przestrzeni.

Tkaniny zwykle wykorzystywane do produkcji flag mogą mieć wszechstronne zastosowanie. Jak wspomnieliśmy flagi to nie tylko symbole państwowe, mogą mieć też przeznaczenie sygnalizacyjne, ale mogą to być również symbole organizacji, instytucji czy klubów sportowych. W zależności od przeznaczenia, flagi mogą mieć różne nadruki wykonane przy użyciu precyzyjnej technologii druku.

Spersonalizowane flagi na zamówienie

Flagi na zamówienie z własnym nadrukiem, zawierające dowolny motyw i kolorystykę, to propozycja dla klientów poszukujących indywidualnych realizacji. Zaawansowane technologie druku pozwalają na przygotowanie flagi dla organizacji, klubu sportowego, instytucji, zgodnie z wytycznymi klienta. Flagi na zamówienie mogą być wykonane w dowolnych rozmiarach i na materiałach o różnej gramaturze. Dzięki temu flagi na zamówienie mogą być prezentowane zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach.
Flagi sportowe, firmowe, reklamowe i dla kibiców to znakomity sposób na integrowanie wokół pewnych symboli, wartości i produktów. Flaga jest drukowana jednostronnie, co oznacza, że drugiej strony mamy lustrzane odbicie. Na życzenie zamawiającego możliwe są również różne sposoby mocowania flagi lub baneru, które umożliwiają wywieszenie flagi praktycznie z każdych dostępnych warunkach. Warto dodać, że drukowane flagi na zamówienie wykorzystują całą paletę kolorów, możliwe są również płynne przejścia między kolorami, co nie jest możliwe w przypadku flag szytych.

Wywieszanie i eksponowanie flagi do znakomity sposób na pokazanie kim jesteś, z jakimi wartościami i symbolami się identyfikujesz. Niezależnie od tego, czy będzie to flaga narodowa czy flaga na zamówienie, powinna być wysokiej jakości i trwała. Symbole powinny wyglądać i być traktowane w sposób godny. Dlatego wybierając flagę, warto skorzystać z oferty doświadczonych dostawców, których flagi będą się pięknie prezentować i posłużą przez długi czas.