Karpacz

[ Co warto zobaczyć w Polsce? ]

Polskie województwa

[ dolnośląskie ] [ kujawsko-pomorskie ] [ lubelskie ] [ lubuskie ] [ łódzkie ] [ małopolskie ] [ mazowieckie ]
[ opolskie ] [ podkarpackie ] [ podlaskie ] [ pomorskie ] [ śląskie ] [ świętokrzyskie ]
[ warmińsko-mazurskie ] [ wielkopolskie ] [ zachodniopomorskie ]

Karpacz położony jest w województwie dolnośląskim, u stóp najwyższego szczytu Karkonoszy – Śnieżki. Pierwsze zapiski o Karpaczu pojawiły się w „Księgach Walońskich” z końcem XIV wieku, jednak osada poszukiwaczy złota powstała tu już w XII wieku. Na przełomie XV i XVI wieku działały tu kopalnie srebra i ołowiu.

W XVII wieku na terenie Karpacza siedlili się uciekinierzy religijni z Czech, którzy rozpoczęli tradycje ludowego zielarstwa i ziołolecznictwa. Tzw. laboranci z Karpacza byli szeroko znani ze swoich leków i kuracji. Kres ich działalności przypadł na XIX wiek. Wydano wtedy zakazy administracyjne, a także powstała konkurencja w postaci farmakologii chemicznej.

Karpacz stał też ośrodkiem turystyki pielgrzymkowej, gdy w 1681 roku została wybudowana kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce. W 1844 roku król Prus Fryderyk Wilhelm IV sprowadził z norweskiego miasteczka Vang drewniany kościółek ewangelicki. Stał się on atrakcją turystyczną Karpacza, znaną obecnie jako Świątynia Wang. Wraz z napływem turystów w II połowie XIX wieku nastąpił rozwój Karpacza. Powstały hotele, zajazdy i gospody, została doprowadzona linia kolejowa.

Obecnie Karpacz posiada bogatą bazę noclegową, znajduje się tutaj ok. 11 tysięcy miejsc noclegowych. W Karpaczu i jego pobliżu znajduje się kilkanaście ośrodków narciarskich, spośród których największymi są Kompleks Narciarski Kopa m.in. z 7 km tras narciarskich oraz Stacja Narciarska Biały Jar.

Wspomniana już Świątynia Wang stała się najbardziej rozpoznawalnym obiektem Karpacza. Pełna nazwa świątyni brzmi Kościół Górski Naszego Zbawiciela i jest to kościół ewangelicki.

Został zbudowany z sosnowych bali w miejscowości Vang w południowej Norwegii, na przełomie XII i XIII wieku. Powstał jako jeden z około tysiąca norweskich kościołów klepkowych – stavkirke. Zachowało się tylko kilkadziesiąt tego typu budowli, Świątynia Wang jest więc atrakcją na skalę światową.

Świątynia została zakupiona przez pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV dla berlińskiego muzeum, jednak zaprzyjaźniona z królem hrabina Fryderyka von Reden z Bukowca przekonała go, żeby przewieźć ją na Śląsk. Znaczna część oryginalnych elementów kościoła nie nadawała się do użytku. Kierujący budową pisał w kwietniu 1844 roku, że z Norwegii przewieziono tylko jedną piętnastą jego fragmentów.

Brakujące części dorabiano w trakcie budowy na podstawie rysunków. Oryginalne są umieszczone pośrodku kościoła cztery drewniane kolumny oraz bogato rzeźbione portale, a także rzeźbione lwy nordyckie. Spośród późniejszych elementów na uwagę zasługuje bogato zdobiony krucyfiks wyrzeźbiony w jednym pniu dębowym przez Jakuba z Janowic w 1846 roku.

Konstrukcja kościoła wykonana jest bez użycia gwoździ, wszystkie połączenia zrealizowano przy pomocy drewnianych złączy ciesielskich. Wnętrze świątyni ozdobione jest oryginalnymi zdobieniami i rzeźbami. Dobudowano też wysoką kamienną dzwonnicę, która chroni drewniany kościół przed wiatrem znad Śnieżki. Przy świątyni znajduje się cmentarz na, którym pochowany został Tadeusz Różewicz.

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu.

W Karpaczu warto zobaczyć też założone w 1974 roku Muzeum Sportu i Turystyki. Zgromadzone są tutaj eksponaty, dokumenty i wszelkie pamiątki związane z rozwojem sportu, turystyki i ochrony przyrody w terenie Karkonoszy. Siedzibą muzeum jest pochodzący z XVIII wieku dom przysłupowy.

Ciekawe jest też Muzeum Zabawek, w których można zobaczyć zabawki z ostatnich 200 lat. Pochodzą one z kolekcji Henryka Tomaszewskiego – twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy. W Karpaczu znajduje się też osobne muzeum poświęcone klockom Lego, a także Muzeum Gier Video.

Postaci Ducha Gór – Karkonosza poświęcona jest interaktywna wystawa, znajdująca się przy ul. Mickiewicza 1a. Wystawa nazwana jest Karkonoskie Tajemnice i zbudowana jest w miejscu odkrycia kostura Ducha Gór. Przedmiot ten wykopany został w 2011 roku podczas prac budowlanych w Karpaczu. Znajduje się on w Muzeum Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie. Celem wystawy jest edukowanie i inspirowanie do odkrywania nieznanych przekazów na temat historii i wierzeń Dolnego Śląska.

Charakterysytyczna bryła Śnieżki.

Symbolem otaczających Karpacz Karkonoszy jest górująca nad miastem Śnieżka, najwyższy szczyt Sudetów, wznoszący się na wysokość 1602 m n.p.m. Opcji wejścia na szczyt jest kilka, najczęściej polecany jest szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki. Droga na szczyt trwa około 3,5 godziny.

Popularną opcją jest wyciąg krzesełkowy z Karpacza na Kopę, a stamtąd do przejścia na szczyt Śnieżki wystarczy około godzina. Z Karpacza wyjeżdża też transgraniczny autobus do czeskiej miejscowości Pec pod Sněžkou, skąd można wjechać kolejką bezpośrednio na Śnieżkę.

Zobacz więcej: Karkonosze.