Pławna Dolna

[ Co warto zobaczyć w Polsce? ]

Polskie województwa

[ dolnośląskie ] [ kujawsko-pomorskie ] [ lubelskie ] [ lubuskie ] [ łódzkie ] [ małopolskie ] [ mazowieckie ]
[ opolskie ] [ podkarpackie ] [ podlaskie ] [ pomorskie ] [ śląskie ] [ świętokrzyskie ]
[ warmińsko-mazurskie ] [ wielkopolskie ] [ zachodniopomorskie ]

Pławna Dolna to wieś położona w województwie dolnośląskim, w gminie Lubomierz. Jej początki to XII wiek, kiedy to Henryk I rozdawał te ziemie górnikom przybyłym z Frankonii, Turyngii i Nadrenii, poszukującym tu cennych minerałów. Nazwa wsi związana jest z płukaniem, co wskazuje na górniczą genezę miejscowości. W czerwcu 1759 roku w Pławnej znajdowała się główna kwatera wojenna Fryderyka II, a w 1807 roku do Pławnej zawitał cesarz francuski Napoleon.

Ta niewielka dolnośląska wieś może pochwalić się wieloma atrakcjami. Z inicjatywy osiadłego tu malarza Dariusza Milińskiego, powstał zespół obiektów rekreacyjnych Magiczna Pławna, na który składają się: Zamek Śląskich Legend, Gród Rycerski, Sala Rycerska, Arka Noego i Galeria. Jest to miejsce, w którym najmłodsi znajdą zajęcie na cały dzień.

Zamek Śląskich Legend

Zamek Śląskich Legend to miejsce, gdzie łączy się zamiłowanie do Dolnego Śląska z teatrem kukiełkowym. Kolorowy budynek zamku otoczony jest licznymi postaciami z legend i bajek, ale nie tylko. Jedna z nich przedstawia Napoleona. Niektóre z figur mają wręcz gigantyczne wymiary.

Wewnątrz znajdziemy długi korytarz, wzdłuż którego umieszczone są ogromne marionetki – księżniczki, biedni pastuszkowie, zjawy i cudowne osły. Każdą z nich można poruszać za pomocą zestawu linek.

Towarzyszą im śląskie legendy, odtwarzane z głośników. Głównym bohaterem tych opowieści jest Duch Gór – Liczyrzepa. Pan Dariusz stworzył też największą w Polsce figurę Ducha Gór, do której można też wejść. Przy zamku są również zlokalizowane pracownie artystyczne, w której i dzieci i dorośli wezmą udział w warsztatach ceramicznych, kowalskich oraz litograficznych. Zajęcia organizowane są po wcześniejszym umówieniu, dla grup zorganizowanych.

Gród Rycerski w Pławnej.

Na przeciwko Zamku Śląskich Legend znajduje się Gród Rycerski, który przybrał formę średniowiecznego skansenu. Otoczony jest drewnianą palisadą z ostro zakończonymi palami, dokładnie tak, jak w średniowieczu.

W środku znajduje się ogromna replika Konia Trojańskiego, do którego wnętrza można zajrzeć. W rycerskiej wiosce można nauczyć się łucznictwa, obejrzeć zbrojownię czy narzędzia tortur.

Wewnątrz Grodu znajduje się też Sala Rycerska, pozornie skromny budynek, kryjący niesamowite wnętrze. Na ścianach wiszą obrazy Dariusza Milińskiego, a pośrodku znajduje się długi stół biesiadny. Można tutaj skorzystać z oferowanego począstunku, lub wynająć salę nawet na wesele.

Nieopodal Zamku Śląskich Legend i Grodu Rycerskiego znajduje się kościół św. Tekli. Pochodzi on z 1680 roku, lecz obecny kształt świątynia uzyskała po przebudowie z lat 1778-1781. W głównym ołtarzu drewnianym umieszczono barokowy obraz św. Tekli namalowany przez Bernarda Krauze.

Z prawej strony ołtarza znajduje się chrzcielnica składająca się z części barokowej kamiennej, wykonanej w piaskowcu w XVII wieku oraz z części drewnianej XIX-wiecznej. Prospekt organowy trójdzielny wykonany jest z drewna rzeźbionego w stylu neorenesansowym.

Arka Noego w Pławnej – Muzeum Sztuki Sakralnej.

Tuż obok kościoła znajduje się kolejna z budowli Dariusza Milińskiego – Arka Noego. Budowa Arki rozpoczęła się w 2013 roku. Mierzy ona 40 metrów długości, 15 metrów szerokości, a wysoka jest na 10 metrów.

Drewno, z którego została zbudowana pochodzi ze starych stodół. Wiek belek użytych do budowli Arki można oszacować na około 140 lat. Do jej budowy użyto też głazów i kamieni z okolic Pławnej.

Przed wejściem ustawione są figury zwierząt w naturalnych rozmiarach, a w budynku mieści się Muzeum Sztuki Sakralnej. Można w nim zobaczyć m.in. replikę Całunu Turyńskiego i Tabliczki z Dekalogiem, ikony prawosławne, relikwie świętych oraz ekspozycje odwzorowujące niektóre opowieści biblijne.

Ciekawymi eksponatami są krzyżyki wykopaliskowe, których ch wiek oszacowano na około 150 do 200 lat. Najcennieszym eksponatem Muzeum Sztuki Sakralnej jest pochodząca z prywatnych zbiorów Dariusza Milińskiego Biblia z 1733 roku, napisana w języku niemieckim, pismem gotyckim. W Pławnej znajduje się też prywatna galeria sztuki, gdzie można zobaczyć prace Dariusza Milińskiego.

Przez miejscowości prowadzi też ścieżka pieszo-rowerowa o długości 8km, którą można dotrzeć do Lwówka Śląskiego. Powstała ona na dawnym torowisku kolejowym. Jej początek zaczyna się przy Grodzie Rycerskim w Pławnej a kończy się przy Szwajcarii Lwóweckiej, gdzie znajduje się punkt widokowy. Została ona wykonana z gładkiego asfaltu i cieszy się dużą popularnością.

Zobacz więcej: Lwówek Śląski.

Pławna ma też swoją Kalwarię, rozpoczyna się w centrum wsi obok kapliczki i prowadzi krętą drogą na szczyt góry Kalwaria. Jej fundatorem był Johannes Hoferichter, którego potomek w 1993 roku odnowił tę drogę krzyżową. W miejscowości znajduje się też wiele kapliczek. Największa znajduje się obok gospodarstwa nr 171 i jest ku czci Trójcy św. Wybudowana w XVIII wieku druga kaplica z obrazem Matki Bożej Dobrej Rady stoi obok poczekalni dworcowej. Na górze kościelnej znajduje się kaplica św. Barbary wybudowana w 1762 roku przez księdza Józefa Naternusa Kőrnera.