Świeradów-Zdrój

[ Co warto zobaczyć w Polsce? ]

Polskie województwa

[ dolnośląskie ] [ kujawsko-pomorskie ] [ lubelskie ] [ lubuskie ] [ łódzkie ] [ małopolskie ] [ mazowieckie ]
[ opolskie ] [ podkarpackie ] [ podlaskie ] [ pomorskie ] [ śląskie ] [ świętokrzyskie ]
[ warmińsko-mazurskie ] [ wielkopolskie ] [ zachodniopomorskie ]

Świeradów-Zdrój położony jest w Górach Izerskich, w województwie dolnośląskim, na wysokości 450–710 m n.p.m. Już w XII wiecznych legendach mówiono o magicznych właściwościach wód w okolicach Świeradowa-Zdroju. Pierwsza osada powstała tutaj pod koniec XIII lub na początku XIV wieku. Pierwsze wzmianki o Świeradowie są z 1524 roku, pod nazwą Fegebeutel, z uwagi na karczmę zbudowaną przy drodze wiodącej z Mirska na stronę czeską.

W wydanej w 1572 roku książce autorstwa berlińskiego lekarza Leonarda Thurneyssera można odnaleźć pierwszą wzmiankę o wodach świeradowskich, które nazywa „świętym źródłem”. Z badań przeprowadzonych w 1783 roku wynikało, że wody świeradowskie skutecznie leczą szereg schorzeń, między innymi pobudzają apetyt, wstrzymują wymioty, leczą stany lękowe, choroby żołądka i wątroby.

W 1754 roku tzw. górne źródło zostało ocembrowane i okryte dachem, a przy nim wybudowano małe schronisko. Ważną datą dla Świeradowa-Zdrój jest 1768 roku, kiedy to rozpoczęła się zorganizowana działalność uzdrowiskowa miasta. Poprawiono wtedy infrasturkturę wokół górnego źródła oraz wybudowano obok niego dom mieszkalny z 14 pokojami dla kuracjuszy. Był to tzw. „stary dom źródlany”.

Dom Zdrojowy w Świeradowie-Zdroju.

W 1817 roku odkryto źródło w korycie rzeki, w związku z czym uregulowano jej przebieg i wybudowano zdrój zwany Dolnym Świeradowem. Było to jedno z pierwszych uzdrowisk, gdzie poza funkcją pitną wprowadzono kąpiele w wywarze z kory świerku i w borowinie.

Miasto bardzo się rozwinęło powstały zakłady i sklepy zaopatrujące kuracjuszy. Ważnym  momentem dla rozwoju Świeradowa-Zdroju i turystyki w rejonie było doprowadzenie w 1909 roku linii kolejowej z Mirska. W 1934 roku odkryto źródło radonowe, a w 1935 roku utworzono związek, czego konsekwencją było m.in. wybudowanie drogi do Szklarskiej Poręby.

Obecnie Świeradów-Zdrój jest miejscowością turystyczną nastawioną głównie na kuracjuszy i narciarzy. Posiada rozwiniętą bazę noclegowo-hotelową, całoroczną kolej gondolową na Stóg Izerski, baseny, korty tenisowe, tereny do jazdy konnej, Mini Muzeum Szachów itp. Zimą są do dyspozycji dwa tory saneczkowe, oraz sześć wyciągów narciarskich.

Hala Spacerowa przy Domu Zdrojowym.

Świeradów-Zdrój jest pięknie położonym i bardzo urokliwym miastem. Najbardziej rozpoznawalnym punktem jest Dom Zdrojowy, otoczony parkiem. Posiada wysoką na 46 metrów wieżę zegarową oraz 80 – metrową, najdłuższą wśród dolnośląskich uzdrowisk Halę Spacerową o modrzewiowej konstrukcji, z piękną roślinną polichromią, witrażami i herbem rodziny von Schaffgotsch umieszczonym nad sceną.

Przy wejściu głównym do Hali Spacerowej znajduje się źródło wody pitnej. Natomiast u podnóża tarasu Domu Zdrojowego znajduje się sztuczna grota, czyli dawna pijalnia wody mineralnej powstała w XIX wieku. W piwnicach Domu Zdrojowego znajduje się Muzeum Zdrojowe. Przedstawia historię uzdrowiska oraz wydobycia źródeł.

Wiele pensjonatów i hoteli mieści się w zabytkowych, przepięknych willach, takich jak pochodząca z XIX wieku willa Fabrykanta czy willa Szarlotta. Jednym z najpiękniejszych budynków Świeradowa-Zdroju jest Rezydencja Marzenie, wybodowana w 1901 roku w malowniczym otoczeniu parku krajobrazowego. Oprócz głównej willi powstał także domek ogrodowy, budynki techniczne i park z fontanną. Przy budowie zastosowano styl szwajcarski, łączący konstrukcję murowaną i elementy drewniane. Wewnątrz rezydencji znajduje się piękna sala balowa, kominkowa oraz witraże.

Świeradów-Zdrój i okolice są szczególnie atrakcyjne na dla miłośników sportów zimowych. Popularnym ośrodkiem sportów zimowych jest Ski&Sun. Funkcjonuje on cały rok, a można do niego dojechać koleją gondolową. Ośrodek posiada 2500m oświetlonej nartostrady. Kolej gondolowa posiada 71 zabudowanych ośmioosobowych kabin i otwarta jest cały rok. Z wagoników można podziwiać przepiękne, rozległe panoramy Gór Izerskich.