Wambierzyce

[ Co warto zobaczyć w Polsce? ]

Polskie województwa

[ dolnośląskie ] [ kujawsko-pomorskie ] [ lubelskie ] [ lubuskie ] [ łódzkie ] [ małopolskie ] [ mazowieckie ]
[ opolskie ] [ podkarpackie ] [ podlaskie ] [ pomorskie ] [ śląskie ] [ świętokrzyskie ]
[ warmińsko-mazurskie ] [ wielkopolskie ] [ zachodniopomorskie ]

Wambierzyce są ośrodkiem pielgrzymkowym i turystycznym, nazywanym też śląskim Jeruzalem. Wieś położona jest w województwie dolnośląskim, w powiecie Kłodzkim. Miejscowość została założona najprawdopodobniej w roku 1253 przez króla czeskiego Przemysła Ottokara II. W roku 1330 miejscowość należała do joannitów z Kłodzka, a od 1677 roku była własnością bogatych mieszczan z Opawy, rodziny Osterbergów, która osiedliła się w pobliskim Ratnie.

W latach 1715–1723, w miejscu drewnianej kaplicy z 1263 roku, wybudowano w Wambierzycach kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Powstanie w miejscowości sanktuarium maryjnego związane jest z XII-wiecznym przekazem, wedle którego niewidomy Jan z Ratna, pod drewnianą figurką Matki Boskiej umieszczonej w niszy wysokiego drzewa miał odzyskać wzrok, a jego oczom miała ukazać się postać Matki Bożej.

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin Patronki Ziemi Kłodzkiej

Obecna świątynia to Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin Patronki Ziemi Kłodzkiej. Tytuł bazyliki mniejszej został nadany kościołowi przez papieża Piusa XI w 1936 roku. 7 sierpnia 1980 roku kardynał Stefan Wyszyński dokonał koronacji figurki Matki Bożej, nadając jej tytuł Wambierzyckiej Królowej Rodzin.

Świątynia wybudowana została w stylu barokowym na wzór Świątyni Salomona, góruje ona nad wambierzyckim rynkiem, z którego prowadzi do niej 57 schodów o symbolicznym znaczeniu. Dziewięć chórów anielskich, wiek Chrystusa w chwili ukrzyżowania – 33 lata i wiek Marii w chwili poczęcia Chrystusa – 15 lat.

Kościół został zbudowany na na planie czworoboku i podzielony na trzy części: prezbiterium, nawę główną i biegnące wokół krużganki. Centralne miejsce w bazylice zajmuje ołtarz z cudowną figurką z lipowego drewna, która pochodzi z końca XIV wieku. Wiele z elementów wyposażenia świątyni jest dziełem Karla Sebastiana Flackera.

Są to m.in. ołtarz główny oraz barokowa ambona z 1723 roku, która jest ilustracją hymnu „Magnificat”. Ambonę wieńczy postać Ducha Świętego, poniżej widnieje Madonna w otoczeniu aniołów. Na baldachimie siedzą personifikacje kontynentów: Ameryki, Europy, Azji i Afryki. Na korpusie znajdują się rzeźby czterech ewangelistów.

Z inicjatywy Daniela von Osterberga, właściciela Wambierzyc, powstała też kalwaria z około 100 kaplicami i kapliczkami oraz 12 bramami. Płynący przez Wambierzyce strumień nosi nazwę Cedron, a nazwy okolicznych wzgórz nawiązują do tematyki bilbijnej: Tabor, Syjon, Horeb etc. Odnosi się to w swojej symbolice do Jerozolimy z czasów, kiedy żył Chrystus.

W 1882 roku do Wambierzyc przybył zegarmistrz Longinus Wittig, który rozpoczął budowę ruchomej szopki z ponad 800 figurkami. To największa i najstarsza ruchoma szopka w Polsce. Można ją obejrzeć w budynku, niedaleko Kalwarii, znajdującym się przy ulicy Obajzdowej 6. W tym miejscu stał budynek, w którym mieszkał Longinus Wittig.

Poruszana mechanizmem zegarowym ukazuje nie tylko sceny związane z Bożym Narodzeniem. Po śmierci Longinusa jego dzieło kontyynuował syn Hermann Wittig. Szopka przedstawia m.in. drogę krzyżową, rzeź niewiniątek, Świętą Rodzinę przy pracy, 12-letniego Jezusa w świątyni, Ostatnią Wieczerzę, objawienia Matki Bożej w Lourdes oraz sceny rodzajowe. Tłem są śląskie pejzaże i budowle.