Koronowo

[ Co warto zobaczyć w Polsce? ]

Polskie województwa

[ dolnośląskie ] [ kujawsko-pomorskie ] [ lubelskie ] [ lubuskie ] [ łódzkie ] [ małopolskie ] [ mazowieckie ]
[ opolskie ] [ podkarpackie ] [ podlaskie ] [ pomorskie ] [ śląskie ] [ świętokrzyskie ]
[ warmińsko-mazurskie ] [ wielkopolskie ] [ zachodniopomorskie ]

Koronowo leży w województwie kujawsko-pomorskim, nadz rzeką Brdą, w północnej części historycznych Kujaw. Historia Koronowa zaczyna się od przeniesienia z Byszewa konwentu cystersów i założenia w 1288 roku nowego klasztoru na terenach wsi Smeysche. Miasto zostało założone w 1370 roku. 10 października 1410 roku miała miejsce znacząca bitwa zakończona zwycięstwem wojsk polskich nad krzyżakami. W wyniku I rozbioru Polski Koronowo znalazło się w zaborze pruskim.

W czasie II wojny światowej w budynkach przedwojennego polskiego zakładu karnego Niemcy zorganizowali ciężkie więzienie (Zuchthaus). Przeszło przezeń około 1800 Polaków. Było to jedno z najcięższych więzień zorganizowanych przez Niemców na okupowanych terenach polskiej części Pomorza. Do końca wojny zamordowali tam 631 osadzonych, głodząc i doprowadzając do ciężkich chorób wynikających z wycieńczenia. Więzienie po II wojnie światowej przejęli komuniści i zorganizowali w zakład karny Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Zamordowano w nim wielu ludzi uznanych za „wrogów władzy ludowej”.

Obecnie Koronowo jest miejscem wypoczynku dla mieszkańców Bydgoszczy i okolic. Znajdują się tu liczne ośrodki wypoczynkowe, plaża, przystanie. Przez Koronowo przebiega wiele szlaków turystycznych. Warto zobaczyć też dawne opactwo Cystersów z końca XIII lub z pierwszej połowy XIV wieku. W 1819 roku po kasacie zakonu został przekształcony w istniejące do dziś więzienie.

W skład zespołu wchodzi bazylika mniejsza pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to okazała gotycka bazylika przebudowana częściowo w stylu barokowym z licznymi kaplicami bocznymi. Bazylika posiada bogate barokowe wyposażenie, w tym obrazy Bartłomieja Strobla i fragmenty polichromii gotyckich.