Pakość

[ Co warto zobaczyć w Polsce? ]

Polskie województwa

[ dolnośląskie ] [ kujawsko-pomorskie ] [ lubelskie ] [ lubuskie ] [ łódzkie ] [ małopolskie ] [ mazowieckie ]
[ opolskie ] [ podkarpackie ] [ podlaskie ] [ pomorskie ] [ śląskie ] [ świętokrzyskie ]
[ warmińsko-mazurskie ] [ wielkopolskie ] [ zachodniopomorskie ]

Pakość leży w województwie kujawsko-pomorskim, nad Notecią, pomiędzy dwoma jeziorami: jeziorem Pakoskim i jeziorem Mielno. Przebiega tędy Szlak Piastowski, jest też ważnym ośrodkiem kultu religijnego – znajduje się tu Kalwaria Pakoska. Historycznie Pakość leży w krainie Wielkopolski. Pierwsze wzmianki o Pakości pochodzą z 1243 roku, a w 1332 roku miasto zostało zdobyte przez krzyżaków.

W XVII wieku, w związku z przybyciem do miasta Husytów, ksiądz Wojciech Kęsicki postanowił dla wzmocnienia wiary wybudować Kalwarię, poświęconą kultowi Męki Pańskiej. Budowa rozpoczęła się w 1618 roku, a finansowali ją głównie ówcześni właściciele miasta Działyńscy.

Po rozbiorach Polski Pakość znalazła się w zaborze pruskim. Na przełomie 1918 i 1919 roku mieszkańcy miasta włączyli się w walki Powstania wielkopolskiego. W wyniku traktatu wersalskiego Pakość znalazła się w granicach niepodległej Polski. Pamięć o Powstaniu wielkopolskim jest do dzisiaj pielęgnowana, znajdują się tu pomnik i zbiorowa mogiła powstańców.

Obecnie najważniejszym obiektem w Pakości jest Kalwaria. W 1671 roku sprowadzono tu relikwie drzewa Krzyża Świętego i jest to obecnie największa cząstka relikwii Krzyża Świętego w Polsce. W czasie rozbiorów Polski, a zwłaszcza po upadku Powstania styczniowego, obchody kalwaryjskie przybrały wymiar patriotyczny. Obecnie opiekę nad Kalwarią i klasztorem pakoskim sprawują zakonnicy prowincji zakonnej św. Franciszka z Asyżu z siedzibą prowincjała w Poznaniu.

Na terenie Kalwarii istnieją też dwie parafie prowadzone przez franciszkanów: Parafia Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej i Parafia św. Bonawentury. Założenie topograficzne Kalwarii Pakoskiej w sposób pośredni opiera się na topografii Miejsc świętych w Jerozolimie. Na Kalwarię składa się 26 stacji, w tym dwa wspomniane kościoły parafialne.