Czarny czwartek (2011)

Film Czarny czwartekFilmCzarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” w reżyserii Antoniego Krauzego jest widowiskową rekonstrukcją dramatycznych wydarzeń w Gdyni (Grudzień 1970), zakończonych brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji. Film wyróżniają nie tylko rozmach inscenizacyjny i trzymająca w napięciu akcja.

Warto też zwrócić uwagę na wybitne kreacje Piotra Fronczewskiego jako Zenona Kliszki oraz Wojciecha Pszoniaka jako Władysława Gomułki, a także wzruszające role debiutującej na ekranie Marty Honzatko i znanego z „U Pana Boga za miedzą” Michała Kowalskiego.

Film opowiada historię rodziny Brunona Dyrwy, który zginął przypadkowo 17 grudnia 1970 roku od strzału w plecy. Opowieść o rodzinie Drywów przeplatają zrekonstruowane sceny manifestacji, protestów, aresztowań oraz negocjacji i narad partyjnych funkcjonariuszy. Reżyser wykorzystał w swoim filmie także materiały archiwalne. Sami twórcy zapewniają, że zadbali o wierną rekonstrukcję tamtych wydarzeń.

Muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc („Śluby panieńskie”). „Balladę o Janku Wiśniewskim” – porywający motyw przewodni do „Czarnego czwartku” – zaśpiewał Kazik Staszewski.

Data premiery: 25 luty 2011 rok

Czas trwania: 105 minut

Reżyseria: Antoni Krauze

W rolach głównych wystąpili:

Marta Honzatko – Stefania Drywa
Michał Kowalski – Brunon Drywa
Marta Jankowska – Irena Drywa
Cezary Rybiński – Leon Drywa
Wojciech Tremiszewski – współlokator
Wojciech Pszoniak – Władysław Gomułka
Piotr Fronczewski – Zenon Kliszko
Piotr GarlickiJózef Cyrankiewicz
Witold Dębicki – Mieczysław Moczar
Tomasz Ziętek – Zbyszek Godlewski (Janek Wiśniewski)

Zobacz też film dokumentalny: „Czarny czwartek. Dlaczego?

Zwiastun:

Cały film:

https://www.youtube.com/watch?v=9FIw9Uo5MN4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *