W lasach polskich (1929)

Film „W lasach polskich” z 1929 roku, w reżyserii Jonasa Turkowa, to polski film niemy w języku jidysz, oparty na powieściach Józefa Opatoszu: „W lasach polskich” oraz „Żydzi walczą o niepodległość Polski”. Film nie zachował się do czasów współczesnych. Opis filmu według serwisu filmpolski.pl:

Abram pędzi życie spokojne wśród borów Lipowieckich. Syna chowa w bojaźni Bożej, lecz ognisty chłopak niewiele stosuje się do ojcowskich życzeń. Od najwcześniejszych lat zna Mordche córkę pachciarza, Rachelę. Z czasem przychodzi miłość. Uczuciom młodych towarzyszy niechęć Abrama, który postanawia wysłać jedynaka do dworu cadyka kockiego. Pewnego dnia następuje rozstanie. Mordche jedzie do Kocka. W Kocku życie płynie podwójnym szlakiem. Na dworze cadyka Mordche przysłuchuje się śpiewom talmudystów i kabalistów, u Strahla zaś, człeka postępowego, zapoznaje się ze światem powstańczym.

Kabalista reb Icie twierdzi, że miłość jest pierwszym stąpnięciem na drodze ku zespoleniu z Wiekuistym. Mordche pod wpływem opowieści o bohaterskim żydowskim pułkowniku Berku Joselewiczu i „Wielkiej Improwizacji” Adama Mickiewicza staje się spiskowcem . Zbliżają się wielkie czasy. Wybucha Powstanie styczniowe. Mordche staje na pierwsze wezwanie. Pada od kuli kozackiej. Na pobojowisko przyjeżdża polski furgon ambulansowy. W samarytance, opatrującej jego rany, Mordche rozpoznaje Rachelę.

Data premiery: 8 stycznia 1929 roku

Reżyseria: Jonas Turkow

W filmie wystąpili:

Diana Blumenfeld – jako Rachela
Silven Rich – jako Mordche
Mojżesz Lipman – jako Abram
Helena Gotlib – jako Brajnia
Abram Ajzenberg – jako pachciarz, ojciec Racheli
Klara Segałowicz – jako Duszka
Luba Ditris – jako Ryfkełe
Tadeusz Wesołowski – jako hrabia Komarowski
Samuel Landau – jako Józef Strahl
Róża Soszana – jako Felicja, żona Józefa Strahla
Aleksander Maniecki – jako leśniczy Marcin
Dawid Lederman – jako nosiwoda
Anna Rapel – jako dziewczyna opętana przez Dybuka
Chaim Sandler – jako weteran
Jerzy Leszczyński – jako Berek Joselewicz
Jakub Kurlender – jako Mesjasz
Szlomo Prisament – jako kabalista Rabbi Icie
Ajzyk Rotman – jako Rabbi Duwidł
Dina Szajewicz – jako żona Duwidła