Afera mostowa (2003)

[Powrót do afer III RP]

Afera mostowa.

Została ujawniona pod koniec 2003 roku w publikacji dziennika Rzeczpospolita, pod tytułem „Towarzystwo wzajemnych inwestycji”. Artykuł mówił o niejasnościach przy budowie Mostu Świętokrzyskiego i Siekierkowskiego w Warszawie. Ceny inwestycji miały być sztucznie zawyżone. Według dziennika Rzeczpospolita, Wojciech Ławniczak były mąż jednej z ówczesnych radnych Unii Wolności, później związanej z PO. obiecał też państwowej firmie Zakłady Budownictwa Mostowego zwycięstwo w przetargu na budowę mostu Świętokrzyskiego w zamian za dopuszczenie go do spółki. Tak też się stało.

Publikacje prasowe ujawniały kolejne, przykłady niegospodarności rządzącej Warszawą koalicji UW-SLD, a potem PO-SLD. Była to m.in. sprawa Złotych Tarasów i tunelu pod Wisłostradą. Po publikacji zarząd PO zawiesił siedem osób. Sprawę badała wewnętrzna komisja PO pod kierownictwem Bronisława Komorowskiego. Potwierdziła ona fakt „niedopełnienia standardów, jeśli chodzi o pełne rozdzielenie sfery działalności gospodarczej w prywatnym biznesie i pełnienia funkcji publicznych w samorządzie warszawskim” w stosunku do dwóch osób wymienionych w artykule. W grudniu 2003 roku sąd koleżeński PO usunął Małgorzatę Ławniczak-Hertel z partii.

Władze PO zdegradowały też byłego prezydenta Warszawy Pawła Piskorskiego, który utracił funkcję przewodniczącego regionu mazowieckiego PO. W lipcu 2008 roku z braku dowodów na tzw. czyny łapownicze Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie „afery mostowej”.

Dodaj komentarz