Afera Pęczak-Dochnal (2004)

[Powrót do afer III RP]

Afera Pęczak-Dochnal.

Afera rozpoczęła się jesienią 2004 roku, gdy lobbysta Marek Dochnal został zatrzymany pod zarzutem skorumpowania łódzkiego posła SLD Andrzeja Pęczaka. W zamian za luksusowego Mercedesa i diety poseł miał informować o prywatyzacjach w sektorze energetycznym. Dochnal zeznał w prokuraturze i przed komisją śledczą ds. Orlenu, że wie o tajnych kontach polityków lewicy i wręczył łapówkę m.in. w związku z prywatyzacją Cementowni Ożarów.

Firma Dochnala Larchmont Capital uczestniczyła w wielu dużych polskich prywatyzacjach, m.in. Cementowni Ożarów czy STOEN-u, współtworzyła też Polkomtel. Była łączona z rosyjskimi służbami specjalnymi. Wspólnikiem Dochnala był Siergiej Gawriłow, oskarżony potem o szpiegostwo na rzecz Rosji i wydalony z kraju. W 2012 roku sąd skazał go za korumpowanie Pęczaka na 3,5 roku więzienia. Dochnal przebywał też 4 lata w areszcie śledczym, za co Trybunał w Strasburgu przyznał mu odszkodowanie od państwa polskiego.

Proces Marka Dochnala zakończył się w 2014 roku. Sąd Rejonowy w Pabianicach skazał Andrzeja Pęczaka na karę 3 lata pozbawienia wolności i grzywnę, orzekając również przepadek równowartości uzyskanych korzyści majątkowych. W sprawę zamieszany był też współpracownik Dochnala Krzysztof Popęda, skazany na 2 lata i 10 miesięcy więzienia oraz 52 tys. złotych grzywny.

Dodaj komentarz