Dochnal Marek

Marek Dochnal – ur. 16 września 1961 r. w Tarnowie, polski przedsiębiorca określany jako lobbysta, absolwent filozofii i prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończył też podyplomowe studia z zakresu prawa na Uniwersytecie w Münster, a 1990 roku skończył zarządzanie międzynarodowe na Uniwersytecie Columbia. W 1994 roku założył firmę Larchmont Capital, zajmującą się doradztwem dla firm zagranicznych inwestujących w Polsce. Jego wspólnikiem był Siergiej Gawriłow, oskarżony potem o szpiegostwo na rzecz Rosji i wydalony z kraju

Dochnal doradzał m. in. koncernowi LNM w zwycięskim przetargu na zakup Polskich Hut Stali. Doradzał również przy przetargu na Hutę Częstochowa, który ostatecznie został unieważniony. Dochnala podejrzewano o grę na dwa fronty, dla LNM i ukraińskiego Donbasu. Bezskutecznie lobbował też za zakupem przez polską armię szwedzko-brytyjskiego samolotu wielozadaniowego Gripen. Miał swój udział w tzw. aferze cementowej.

Od 28 września 2004 do 31 stycznia 2008 roku sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Prokuratura zarzucała mu wręczenie byłemu posłowi SLD Andrzejowi Pęczakowi korzyści majątkowej i osobistej w wysokości co najmniej 295 tys. zł. Łapówką miało być też prawo użytkowania przez posła samochodu mercedesa i telefonu komórkowego. Andrzej Pęczak, w zamian za łapówkę miał ułatwić Dochnalowi kontakt z ministrem skarbu w rządzie Leszka Millera Zbigniewem Kaniewskim.

Za tak długotrwały areszt Europejski Trybunał Praw Człowieka zasądził na rzecz Dochnala 12,1 tys. euro odszkodowania. 26 marca 2008 roku prokuratura przedstawiła Markowi Dochnalowi nowe zarzuty w sprawie oszustwa i poświadczenia nieprawdy w dokumentach własnej firmy. 7 sierpnia 2012 roku Dochnal ponownie został zatrzymany przez ABW. Według agencji były sygnały, że Dochnal chce nielegalnie opuścić Polskę. Został skazany za korupcję przez Sąd Rejonowy w Pabianicach na karę trzech lat i sześciu miesięcy pozbawienia wolności oraz 450 tys. zł grzywny. Nazwisko Dochnala przewija się też w tzw. aferze Petera Vogla, który miał mu pomóc w ukryciu nielegalnych dochodów.

« Powrót do Leksykonu