Seksafera w olsztyńskim magistracie (2008)

[Powrót do afer III RP]

Seksafera w olsztyńskim magistracie.

Aferę zapoczątkował artykuł opublikowany 21 stycznia 2008 roku w dzienniku Rzeczpospolita, pod tytułem „Skandal w magistracie”. Autor artykułu, Mariusz Kowalewski, oskarżył w nim prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego o molestowanie seksualne urzędniczek w olsztyńskim ratuszu, a także gwałt na jednej z nich.

Małkowski był związany z klubem „Po prostu Olsztyn”, który był w koalicji z PO w Radzie Miasta Olsztyna. Po tej publikacji koalicja została zerwana. Czesław Małkowski został zatrzymany na polecenie białostockiej prokuratury, która prowadziła śledztwo w tej sprawie. Zostały mu postawione zarzuty, jednak nie zostały one ujawnione. Adwokat Małkowskiego ujawnił, że prokuratura zarzuciła prezydentowi Olsztyna gwałt oraz wykorzystanie zależności służbowej. Nie poinformował jednak o ilości i szczegółach zarzutów.

Na wniosek Prawa i Sprawiedliwości zostało przeprowadzone referendum o odwołaniu Czesława Małkowskiego ze stanowiska prezydenta Olsztyna, i w którym mieszkańcy miasta zdecydowali o jego odwołaniu. Zostały przeprowadzone wcześniejsze wybory, w których wygrał kandydat PSL Piotr Grzymowicz.

Sprawa przed sądem ciągnęła się latami, po 5 latach nie wydano jeszcze wyroku. W wyborach samorządowych w 2010 roku, Małkowski bez powodzenia ubiegał się o urząd prezydenta Olsztyna z własnego komitetu. Uzyskując 38,66% głosów, przeszedł do II tury, w której przegrał niewielką różnicą z Piotrem Grzymowiczem, otrzymując 46,76% głosów. Został jednak wybrany do rady miasta.

Dodaj komentarz