Małkowski Czesław

Czesław Małkowski – ur. 22 września 1950 r. w Łupowie, polski działacz samorządowy, od 10 października 2001 do 20 listopada 2008 roku prezydent Olsztyna. Należał do PZPR. Z zawodu nauczyciel historii, pod koniec lat 70. był kierownikiem Gminnego Ośrodka Propagandy i Wychowania w w Wielbarku. Na początku 1986 roku został dyrektorem Okręgowego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk w Olsztynie – organu PRL-owskiej cenzury. Na początku lat 90. wstąpił do SdRP, a później do SLD, w których aktywnie działał i budował lokalne struktury partyjne.

Z ramienia SLD został w 2001 roku prezydentem Olsztyna. W 2005 roku wystąpił z SLD i w 2006 roku wygrał ponownie wybory na prezydenta Olsztyna startując z komitetu „Po prostu Olsztyn”. Został odwołany w 2008 roku po referendum przeprowadzonym po jego aresztowaniu w sprawie seksafery w olsztyńskim magistracie. W 2011 roku prokuratura przedstawiła mu zarzuty dotyczące czterech osób pokrzywdzonych gwałt i usiłowanie gwałtu oraz uporczywe naruszanie praw pracowniczych. Po czterech latach od przedstawienia zarzutów sprawa nie znalazła swojego finału.

Czesław Małkowski startował w wyborach na prezydenta Olsztyna w 2010 roku, przegrał niewielką różnicą głosów w II turze. W 2014 roku sporą przewagą głosów nad innymi kandydatami, również przeszedł do II tury.

« Powrót do Leksykonu