Jarosław Marek Rymkiewicz – „Kinderszenen” (2008)

Jarosław Marek Rymkiewicz - Kinderszenen„Kinderszenen” autorstwa Jarosława Marka Rymkiewicza jest esejem historycznym zawierającym liczne wątki autobiograficzne. Utwór jest poświęcony przede wszystkim Powstaniu warszawskiemu. Jego kluczowym wątkiem jest masakra z 13 sierpnia 1944 roku, kiedy to na ulicy Kilińskiego eksplodował tzw. czołg-pułapka, zabijając kilkuset zgromadzonych wokół niego mieszkańców warszawskiej Starówki. Tytuł eseju nawiązuje do wydanego pod tym samym tytułem cyklu fortepianowych miniatur Roberta Schumanna. W ten sposób Jarosław Marek Rymkiewicz odwołał się do romantycznego mitu dzieciństwa, ukazując jednak w konsekwencji jego kruchość w zetknięciu z koszmarem wojny i okupacji.

Osią „Kinderszenen” są wybrane sceny z Powstania warszawskiego, m.in. zagłada przytułków nowomiejskich, a w szczególności kluczowy dla utworu wątek eksplozji czołgu-pułapki przy ul. Kilińskiego. Służą one autorowi jako punkt wyjścia do refleksji nad sensem i znaczeniem Powstania warszawskiego oraz charakterem narodowym Polaków. Według Jarosława Marka Rymkiewicza Powstanie warszawskie stanowi mit założycielski oraz swoisty fundament tożsamości narodowej Polaków.

Polityczna i militarna klęska sierpniowego zrywu, okupiona niewyobrażalnymi ofiarami i cierpieniami, stanowi bowiem w ocenie autora duchowe zwycięstwo, które nie pozwala Polakom zapomnieć o swojej polskości. W „Kinderszenen” ważny jest też motyw ślepego losu, a także wątki odnoszące się do prawdy historycznej i kwestii odpowiedzialności narodu niemieckiego za zbrodnie II wojny światowej.

Data wydania: 2008 rok

Ilość stron: 240

Wydawnictwo: Sic!

Kup książkę: http://allegro.pl/listing/listing.php?string=rymkiewicz+kinderszenen