Władysław Terlecki – „Dwie głowy ptaka” (1970)

Władysław Terlecki - Dwie głowy ptakaPowieść „Dwie głowy ptaka” Władysława Terleckiego została wydane po raz pierwszy w 1970 roku. Jest ona częścią cyklu autora poświęconego Powstaniu styczniowemu. Bohaterem powieści jest Aleksander Waszkowski, osamotniony, mający dojmującą świadomość klęski ostatni naczelnik Powstania styczniowego, który podczas śledztwa decyduje się na współpracę z carską ochraną, aby przerwać ciąg skazanych na klęskę narodowych zrywów.

Przekonany, że Powstanie wyczerpało już swoje możliwości umożliwia władzom carskim odzyskanie łupu pochodzącego z napadu na bank. Chce w ten sposób zakończyć bezcelowe, jego zdaniem, kontynuowanie działań konspiracyjnych i zapobiec dalszemu rozlewowi krwi. Równocześnie boryka się z syndromem zdrady i odpowiedzialności.

Ważnym bohaterem powieści jest współwięzień Aleksandra Waszkowskiego, były sztyletnik, którego wspomnienia i retrospekcje zajmują sporo miejsca w utworze. Fabuła powieści jest tu pretekstem do licznych refleksji historiozoficznych wypowiadanych najczęściej w formie monologów przez więźnia i rosyjskiego oficera.

Kup książkę: http://allegro.pl/listing/listing.php?string=terlecki+dwie+glowy+ptaka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *