Sapieha Adam Stanisław

Adam Stanisław Sapieha – urodzony 4 grudnia 1828 roku w Warszawie i zmarły 21 lipca 1903 roku w Bad Reichenhall, polski polityk i działacz społeczny, książę herbu Lis, prezes Galicyjskiego Towarzystwa Gospodarskiego i kawaler Orderu Złotego Runa, jak i wieloletni poseł na sejm krajowy.

Po ukończeniu lwowskiego gimnazjum rozpoczął studia w Londynie, które przerwał wraz z wybuchem Wiosny Ludów i wrócił do ojca. Adam Stanisław Sapieha był zwolennikiem autonomii Galicji, w 1861 roku został posłem do Sejmu Krajowego, od 1863 roku szefował Komitetowi Obywatelskim Galicji Wschodniej, a podczas Powstania styczniowego promował polską sprawę na Zachodzie. Następnie aresztowany przez Austriaków zbiegł z więzienia za granicę i od 1864 roku był Komisarzem Rządu Narodowego na Francję i Anglię.

Po uzyskaniu amnestii od Franciszka Józefa (1865) wrócił od rodzinnego majątku i trzy lata później znów został posłem Sejmu Krajowego, gdzie promował program niepodległościowy. Następnie skupił się na kilka lat na pracy organicznej, ale ponownie w latach 1877-1878 był orędownikiem konspiracji niepodległościowej. Adam Stanisław Sapieha był honorowym obywatelem Lwowa, Przemyśla, Sanoka, Jarosławia, Jasła, Buczacza oraz Rzeszowa. Książę Witold na obrazie Jana MatejkiBitwa pod Grunwaldem” ma twarz Adama Stanisława Sapiehy.

« Powrót do Leksykonu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *